Zespół

Wśród masy zespołów, figurujących na scenie światowego folk metalu, mało jest takich kapel jak szwajcarskie Eluveitie. Podczas słuchania ich muzyki przenoszeni jesteśmy do pogańskich krain nasyconych starymi wierzeniami, przy akompaniamencie instrumentarium zdecydowanie robiącego wrażenie.

I to właśnie instrumentarium, w połączeniu z nietypowym rozwiązaniem lingwistycznym, jest rzeczą, która najbardziej zwraca uwagę. Znaczna część utworów śpiewana jest w wymarłym już języku – galijskim. Nadaje on specyficznego, w pełni absorbującego klimatu, który efektywnie – i efektownie – wciąga nas w historie opowiadane przez muzyków. Jak już zostało wspomniane – instrumentarium również jest zdecydowanie mocną stroną owej kapeli. Nie ma tu miejsca na nudę czy schematyczność. Przesłuchując kolejne płyty będzie nam dane usłyszeć takie instrumenty jak lira korbowa – stanowiąca poniekąd muzyczny trzon większości utworów, gaita, dudy, flety, czy częściej spotykane – skrzypce. Całość daje inspirujący efekt i prowokuje, lub też może zachęca, do zapoznania się bliżej z tymi instrumentami, skutecznie poszerzając muzyczne horyzonty.

Teksty Eluveitie w większości traktują o galijskiej i celtyckiej historii, wierzeniach i tym podobnych. Nie obce są tu stare baśnie, zreinterpretowane w utworach muzycznych, czy fragmenty modłów lub zaklęć. W swojej muzyce Szwajcarzy łączą folk i metal, w większości melodyczny death, nie obce są jednak utwory niemal czysto folkowe, prym wiedzie tu płyta Evocation I – The Arcane Dominion.

Historia Eluveitie rozpoczęła się w 2002 roku, kiedy to Chrigel Glanzmann postanowił założyć projekt studyjny mający grać mieszankę melodic death metalu z folkowymi melodiami. W ciągu następnych kilku lat ów projekt stał się znanym, aktywnym zespołem. W 2008 roku, po podpisaniu kontraktu z Nuclear Blast Records, grupa wydała longplay Slania i zajęła się koncertowaniem na całym świecie. Rok później muzycy zrealizowali swoje marzenie o wydaniu w pełni folkowego, akustycznego albumu-tak powstał krążek Evocation I: The Arcane Dominion, na którym Anna Murphy zadebiutowała jako wokalistka. Kolejne dwa lata zespół spędził w trasie, zaowocowały one również najcięższym jak dotąd albumem Everything Remains… As It Never Was, który odniósł także wielki sukces. Jednak dopiero następny longplay-Helvetios– wzniósł grupę na wyższy poziom-był on bowiem esencją wszystkich trzech poprzednich. Nadchodzące zpowiadały się jako wielkie pasmo sukcesów zespołu, jednak w 2013 roku skład opuściła wieloletnia członkini-skrzypaczka i wokalistka Meri Tadic. Na jej miejsce przyjęto Nicole Ansperger, wraz z którą nagrany został najnowszy krążek Orginis wydany w 2014 roku.

Członkowie:

Merlin Sutter – perkusja
Rafael Salzmann – gitara
Chrigel Glanzmann – wokal, mandola, gwizdki, fujarka, gaita, gitara akustyczna, bodhrán
Nicole Ansperger – skrzypce, wokal
Ivo Henzi – gitara elektryczna
Anna Murphy – lira korbowa, wokal
Matteo Sisti – dudy, flet, gwizdki
Kay Brem – gitara basowa

Dyskografia:

Ven (demo), 2003
Ven (EP), 2004
Spirit (LP), 2006
Slania (LP), 2008
Live at Metalcamp (Live), 2008
Omnos (Single), 2009
Evocation I – The Arcane Dominion (LP), 2009
Slania/Evocation 1 – The Arcane Metal Hammer (Kompilacja), 2009
Thousandfold (Single), 2010
Everything Remains As It Never Was (LP), 2010
Helvetios (LP), 2012
Origin (LP), 2014

Łącza:

Last.fm
Eluveitie.ch
Eluveitie.pl