Piąty długogrający album Ensiferum będzie nosił nazwę „Unsung Heroes”  i zostanie wydany 27 sierpnia 2012 roku. Po premierze nowego albumu zespół zamierza wyruszyć w europejską trasę, która obejmie także Polskę!

Płyta ujrzy światło dzienne dzięki wydawnictwu Spinefarm. Produkcją zajmie się Hiili Hiilesmaa (HIM, Sentenced, Apocalyptica, etc.). Komentarz zespołu:

„Na albumie próbujemy poruszyć różne aspekty tego co robimy, wszystko oczywiście w pewnych granicach.. Usłyszycie jeszcze więcej różnorodnych dźwięków. Elementy folkowe wdzierają się w partie metalowe.. Możemy zapewnić, że nie będziecie zawiedzeni..”

Na „Unsung Heroes” usłyszymy gości: muzyków z Die Apokalyptischen Reiter i legendarnego fińskiego artystę Vesa-Matti Loiri.  Zespół planuje także nakręcić teledysk do drugiego utworu na płycie – „In My Sword I Trust”.

Tracklista:

01. Symbols
02. In My Sword I Trust
03. Unsung Heroes
04. Burning Leaves
05. Celestial Bond
06. Retribution Shall Be Mine
07. Star Queen (Celestial Bond part II)
08. Pohjola
09. Last Breath
10. Passion Proof Power

Daty trasy:

14/09/2012 Fri Garage Saarbrücken GER
15/09/2012 Sat Hof Ter Lo Antwerpen B
16/09/2012 Sun Metropool Hengelo NL
18/09/2012 Tue O2 Academy Islington London UK
19/09/2012 Wed Moho Manchester UK
20/09/2012 Thu Button Factory Dublin IE
21/09/2012 Fri Rescue Rooms Nottingham UK
23/09/2012 Sun La Machine Paris F
24/09/2012 Mon tbc tbc F
25/09/2012 Tue Le Bikini Toulouse F
26/09/2012 Wed Razzmatazz2 Barcelona ESP
27/09/2012 Thu Caracoö / Arena Madrid ESP
28/09/2012 Fri Totem Pamplona ESP
30/09/2012 Sun Z7 Pratteln CH
01/10/2012 Mon RocknRoll Club Romagnano (Novara) I
02/10/2012 Tue Bastard Club Osnabrück GER
03/10/2012 Wed Lido Berlin GER
04/10/2012 Thu Szene Wien A
05/10/2012 Fri Boogalo Small Zagreb HR
06/10/2012 Sat MORC Zlin CZ
07/10/2012 Sun 202 Budapest HUN
09/10/2012 Tue Gala Hall Ljubljana SLO
11/10/2012 Thu Mega Club Katowice PL
12/10/2012 Fri Messehalle Straubing GER
13/10/2012 Sat Alte Spinnerei Glauchau GER
14/10/2012 Sun Zeche Bochum GER
16/10/2012 Tue Brewhouse Gothenburg SWE
17/10/2012 Wed John Dee Oslo NOR
18/10/2012 Thu Göta Källere Stockholm SWE