Rosja posiada chyba najwięcej zespołów folk metalowych. Ciężko jest się wybić pośród tak dużej konkurencji, ciężko jest pokazać, jak dobrym się jest, gdy stoi się w cieniu setek innych zespołów. Жар-Птица jest jednak zespołem, który, choć wciąż mało znany, czyni coraz większe postępy…

HISTORIA:
W listopadzie 2005 basista Denis Borisow i wokalista Artiom Kamiszyj, zainteresowani pogańskimi wierzeniami i historią rodzimych krain, postanowili stworzyć zespół metalowy. Bardzo długi czas spędzili na poszukiwaniu kogoś chętnego do grania z nimi, w końcu znaleźli jednak Andrieja Suzdalicewa, perkusistę. Gorzej było jednak z odnalezieniem gitarzysty. Przez cały czas istnienia Жар-Птица przez grupę przewinęło się ponad 14 rzeczonych instrumentalistów, nikt jednak nie zagrzał długo miejsca w zespole, póki na horyzoncie nie pojawił się Alexander Makiejew. W rok po nim do składu dołączył również Anton Timofiejew. Dzięki skompletowaniu składu, w roku 2007 zespół wypuścił swój album-demo, nazwany “За Русь!”.
Pod koniec roku 2007, Denis odszedł z grupy, a na jego miejsce przyjęto Jurija Fiedosiejewa, zastąpionego później przez Pavla Trofimowa.
Muzykom wpadł do głowy pomysł zatrudnienia klawiszowca. Rozmyślania nad tą kwestią zaowocowały w końcu pojawieniem się Witalija Astachowa. Później na jego miejsce przyjęto Alexandrę Mironową.
Zespół daje koncerty raz, dwa w miesiącu. Pierwszy z nich dali w rodzinnym mieście Penza, ale zyskali sobie uznanie i zdobyli zaproszenia do koncertowania w innych miastach. 24 maja 2008 panowie z Жар-Птица zagrali w Samarze wraz z popularną folk metalową grupą Alkonost. W 2009 roku grupa odbyła też małą trasę koncertową z zespołem Kalevala.
Rok 2010 przyniósł ze sobą udział w wielu rosyjskich festiwalach, takich jak “Frontier Ural” czy “Olcha” .
Grupa zagrała również z Arkoną i Nevid’.
W planach są również koncerty z Butterfly Temple i zespołem Svarga.
W 2011 zespół wydał album “Душу Греет Ярость” a aktualnie, w przerwach między występami na żywo, Жар-Птица pracuje nad nowym materiałem.

SKŁAD ZESPOŁU:
Aktualny skład zespołu:
Artiom Kamiszyj – wokal
Alexander Makiejew – gitara
Pavel Trofimow – bas
Andriej Suzdalicew – perkusja
Alexandra Mironowa – klawisze

Dawni członkowie i muzycy sesyjni:
Denis Borisow – bas
Witalij Astachow – klawisze
Jurij Fiedosiejew – bas
Anton Timofiejew – gitara

DYSKOGRAFIA:
* За Русь! (demo) 2006
* Душу Греет Ярость (album) 2011