Rosja, kraj duży i rozległy, posiada wiele godnych uwagi zespołów. Jednym z mniej znanych i, w opinii wielu, niedocenianych jest grupa РарогЪ, założona nieco ponad siedem lat temu…

HISTORIA:

Założenie zespołu wykonującego muzykę folk metalową było pomysłem Alexandra “Bumblebee” Shvilieva, grającego wcześniej w Soul Dreaming i Stonehenge oraz Alexandra “Morriarti” Sinicyna, również członka Stonehenge. Powstanie grupy miało miejsce w roku 2004, panów jednak przez dłuższy czas dręczyły problemy ze skompletowaniem składu. Mimo przeciwności, jakie los stawiał na drodze zespołu, wraz z dołączeniem do grupy perkusisty Vadima Siemionowa i gitarzysty  Nikity Akseklenko przyszedł czas na prace nad piosenkami.
Gdy uznano, że materiału jest już wystarczająco dużo, РарогЪ nagrał swój debiutancki album. Dźwięczny kobiecy głos, który usłyszeć można w wielu utworach, należy to Natalii Romanenko, która również podjęła się pracy ze Shvilem i Sinicynem.
Maj roku 2006 przyniósł ze sobą przykrą nowinę – Nikita powołany został do służby wojskowej i zmuszony był opuścić zespół. W tym czasie grupa zaplanowane miała już dużo koncertów, więc odejście gitarzysty spowodowało drastyczne zmiany w planach zespołu.
W wyniku wielu niepowodzeń następować zaczął powolny rozpad zespołu (w pewnym momencie jedynym członkiem grupy był jeden z założycieli, Sanicyn)
W roku 2007, gdy РарогЪ chylił się już ku upadkowi, do panów Shvilieva i Sanicyna dołączyła Anna Bodrova, grająca na instrumentach klawiszowych. Pojawił się też nowy gitarzysta – Vadim Prokofiew. Nie wszystko układało się jednak tak jak powinno, Anna opuściła zespół w styczniu 2008. Pojawiła się jednak wokalistka, Yara. Muzycy zaczęli pracować nad kolejnym albumem, zatytułowanym “Взойди Солнце”. Brzmienie grupy zmieniło się nieco, stało się cięższe i bardziej progresywne. Ze względu na potrzebę zatrudnienia drugiego gitarzysty, jesienią 2009 РарогЪ przyjął  do swego składu Pavla “Smolsky” Żdanowicza.
Zimą 2010 Yara opuściła zespół. Zespół rozpoczął nagrywanie drugiej płyty, w tym czasie jednak z grupą rozstał się również Siemionow. Miejsce perkusisty zajął więc po niedługim czasie Andrey Ischenko. Kolejnym przetasowaniem w składzie było odejście Pavla Żdanowicza, którego zastąpił Nikita Polezhaev. Prace nad płytą “Взойди Солнце” ukończone zostały w końcu w styczniu 2011. Grupa wróciła do koncertowania na większą skalę, a album zyskał pozytywne opinie fanów folk metalu.

SKŁAD ZESPOŁU:

Aktualny skład:
Vadim Prokofiev – gitara
Alexander Shviliev – wokal, bas, klawisze
Alexandra Sidorova – wokal, whistle
Nikita Polezhaev – perkusja
Dawni członkowie i muzycy sesyjni:
Anna Bodrova – wokal (2006 – 2008)
Nikita Akseklenko – gitara (2004 – 2006)
Natalia Romanenko – wokal (2006)
Yara – wokal (2008 – 2010)
Vadim Siemionow – perkusja (2004 – 2010)
Andrej Iżenko – perkusja (2010)
Pavel Żdanowicz – gitara (2009 – 2010)

DYSKOGRAFIA:
* Азъ Бога Ведаю (album) 2006
* Взойди Солнце (album) 2011