ArstidirLifsins-Logo

Opowieści wyjęte z islandzkich sag przepełnione intrygami bohaterów, którzy mimo usilnych starań nie mogą zmienić swego przeznaczenia, osadzone w pięknym a zarazem surowym nordyckim krajobrazie “pór roku” – Árstíðir lífsins.

Árstíðir lífsins jest islandzko – niemieckim projektem muzycznym założonym w 2008 roku przez Stefána. W skład zespołu weszli sami doświadczeni muzycy, co już samo w sobie mogło być obietnicą stworzenia utworów na wysokim poziomie. Kapela jest dodatkową działalnością artystów z takich zespołów jak: Helrunar, Kerbenok, Drautran, Skendöd i Carpe Noctem, które grają czysty black albo black pagan metal, tak więc muzyka Árstíðir lífsins musiała oprzeć się na tej właśnie odmianie metalu – „Z powodu wcześniejszych doświadczeń Stefána, black metal został wybrany jako muzyczna podstawa, choć tradycyjny folk, jak również muzyka ambient były od początku częścią projektu”.  Główną myślą, od początku przyświecającą zespołowi, było przełożenie w wyjątkowy i oryginalny sposób średniowiecznej islandzkiej literatury na muzykę i teksty. Kiedy pomysłodawca projektu skompletował już skład, rozpoczęło się nagrywanie. Debiut Árstíðir lífsins nastąpił w dwa lata po założeniu kapeli, a utwory miały zabierać słuchacza w porywającą muzyczną podróż w głąb islandzkiej ziemi.  Pierwszym dziełem, które ujrzało światło dzienne był krążek Jötunheima dolgferð. W 2012 roku, w nieco przemodelowanym składzie, zespół stworzył kolejny album – Vápna lækjar eldr, co ciekawe płyta ta nie została wydana w tradycyjnej dla krążków formie, a jako 48-stronicowy album, do którego jako bonus dołączono dwie płyty z nagraniami. Miało to zwrócić jak największą uwagę na oprawę graficzna Vápna lækjar eldr, bo jak mówi Stefán – „Dla mnie muzyka, teksty i oprawa graficzna Árstíðir lífsins  są mocno ze sobą powiązane, i z tego powodu powinny być postrzegane jako jedność”. Kolejny rok przynosi kapeli split. Árstíðir lífsins wraz z Helrunarem wydają dwuutworowe dzieło – Fragments – A Mythological Excavation. Obie grupy poruszyły na nim mitologiczną tematykę, Helrunar jako inspirację wykorzystał homerowską „Odyseję”, natomiast Árstíðir lífsins tworząc niemal dwudziestominutowym utwór – Vindsvalarmál, czerpał u źródeł nordyckiej mitologii.

Pory życia – Árstíðir lífsins , nazwa bardzo trafna dla zespołu, w którego muzyce odnaleźć można wiele ciekawych i wciąż zaskakujących elementów, bo tak jak życie człowieka jest zmienne i zaskakujące, tak i utwory pór życia są oryginalne i łączą wiele elementów. Black metal poprzeplatany akustycznymi folkowymi partiami oraz muzyką ambient z nastrojowym pianinem i odgłosami natury. Wyraźne growlująco-krzyczące wokale, a w tle chóralne zaśpiewy oraz dostojnie brzmiące recytowane partie. Surowe black metalowe pieśni przełamywane są utworami przywodzącymi na myśl zaśpiewy dawnych skaldów. Árstíðir lífsins – moc i łagodność w jednym.

ars band

Skład:
Stefán – gitara, bas, wokal
Árni – perkusja, altówka, kontrabas, wokal
Georg – wokal
Marsél – wokal
Sveinn – instrument klawiszowe
Kristófr – instrument perkusyjne, chórki
Tómas – chórki
Teresa – wokal
Kristín – organy

Dyskografia:
Jötunheima dolgferð (CD) – 2010
Vápna lækjar eldr (CD) – 2012
Fragments – A Mythological Excavation (Split) – 2013

Łącza:
Oficjalna strona
Facebook
Last.fm