Artaius to zespół pochodzący z Włoch. Sami członkowie grupy określają tworzoną przez siebie muzykę jako mieszaninę folk i prog metalu, jednak trudno jednoznacznie przypiąć jej jakąkolwiek metkę. Twórczość Artaiusa jest zróżnicowana i może zaciekawić niejednego miłośnika gatunku. Wśród inspiracji folkowych na pierwszy plan wysuwają się wpływy celtyckie – irlandzkie i szkockie. Manifestują się one w charakterystycznej kombinacji brzmienia fletu, skrzypiec oraz niskiego, damskiego wokalu. Surowości muzyce Artaiusa dodaje mocny, męski growl, pojawiający się jednak stosunkowo rzadko, zwykle współdziałający z głosem żeńskim. Muzyka grupy powinna przypaść do gustu wszystkim, którzy w folk metalu cenią sobie najbardziej lekkość i melodyjność. Będzie natomiast z pewnością zbyt łagodna dla wszystkich miłośników ciężkiego, gitarowego grania. Przeszkadzać mogą również wstawki wykonywane na keyboardzie.

Teksty Artaiusa pisane są głównie po angielsku, choć pojawiają się także utwory śpiewane po włosku. Jak w muzyce słychać liczne nawiązania do kultury celtyckiej, tak w słowach kawałków dostrzec można odmienne inspiracje. Artyści poruszają w nich kwestie egzystencjalne, odnoszące się niejednokrotnie do współczesności. Można w nich jednak odkryć także nawiązania do wierzeń przedchrześcijańskich. Obecny jest w nich mistycyzm i pewna tajemniczość, kontrastująca nieco z melodią utworów.

Historia grupy rozpoczęła się w roku 2008 w miejscowości Sassulo na północy Włoch. Skład grupy niemal przez cały czas pozostawał niezmienny. Jedyna roszada nastąpiła jeszcze przed wydaniem pierwszego dema – Eugenię Ivanową na wokalu zastąpiła występująca do dziś Sara Cucci. Swe pierwsze demo, zatytułowane MMXI, zespół wydał w roku 2011. Okazało się ono na tyle dobre, by kapela została zauważony przez włoskie środowisko folk metalowe. Artaius grał miedzy innymi ze znanymi w nurcie zespołami: Furor Gallico, Kalevala i Diabula Rasa. W roku 2012 podpisał umowę z wytwórnią Moonlight Records, co 10 kwietnia 2013 zaowocowało wydaniem pierwszego, studyjnego albumu, który zatytułowano The Fifth Season.

Skład:

Sara Cucci – wokal
Andrea La Torre – wokal (growl), gitara elektryczna
Giovanni Grandi – keyboard, wokal (scream)
Enrico Bertoni – gitara basowa
Mia Spattini – skrzypce, flet
Alessandro Ludwig Agati – perkusja

Byli członkowie:
Eugenia Ivanova – wokal

Dyskografia:

MMXI (demo) – 2011
The Fifth Season (album) – 2013

Łącza:

Facebook
MySpace
YouTube

O autorze

Redaktor, Fotograf
Google+

Urodzony w 1990 roku w Warszawie. Folk metalem interesuję się odkąd poszedłem na pierwszy koncert grupy Morhana. Koncentruję się głównie na polskich i skandynawskich przedstawicielach gatunku, ale jestem otwarty na wszelkie kierunki. Od kwietnia 2012 roku jestem redaktorem FolkMetal.pl, gdzie staram się pisać o wszystkim, co dzieje się na rodzimej scenie folkmetalowej. Jestem także menadżerem zespołu Morhana od stycznia 2013 roku.