Ásmegin to zespół założony w roku 1998 w Jevnaker w Norwegii przez Auðrvinra Sigurdssona i Ivinga Mundilfarne. Początkowo mały projekt przerodził się po kilku miesiącach w zespół muzyczny, w pełnym tego słowa znaczeniu.

Początkowo muzyka, jaką wykonywał Ásmegin, oscylowała wokół standardowego heavy metalu. Z czasem jednak, wraz z drastycznymi zmianami w składzie, do tworzonej przez grupę muzyki dołaczyły brzmienia folkowe, black metalowe, a nawet te rodem z muzyki power metalowej. Sami muzycy określają swój zespół jako “viking metalowy”. Skład zespołu zmieniał się niemal cały czas, stąd problemy grupy z koncertowaniem. Nie nagrywali płyt, z racji braku wielu instrumentów, których dźwięk chcieli zawrzeć w swych utworach.

Problemy jednak rozwiązały się z czasem, choć Ásmegin czekał na to wiele lat. Do swoich utworów dołączyli tradycyjne instrumenty (nie tylko skandynawskie) oraz delikatny, kobiecy wokal. Choć wokalistka pozostała z zespołem jedynie na czas nagrywania albumu Hin Vordende Sod & Sø, grupa nie zrezygnowała z kontynuowania nowego brzmienia.

Co ciekawe, teksty zespołu pisane są nie tylko w języku norweskim, ale także staronordyjskim, praktycznie wymarłym w XIV wieku.

Niektóre utwory na płycie Hin vordende Sod og Sø wzorowane są na utworach ze znanego norweskiego utworu dramatycznego Peer Gynt.

Zespół związany jest ze znaną austriacką wytwórnią Napalm Records.

Aktualny skład grupy:

Tomas Torgersbraten – bas
Marius Glenn Olausen – gitary, akordeon
Raymond Hakenrud – gitara elektryczna
Erik Forssan Rasmussen – wokal

Dyskografia:

Hin Vordende Sod & Sø (album) 2003
Arv (album) 2008