Sześciu solidnych panów i jedna hoża pani wykonujący muzykę łączącą ciężkie black-deathowe brzmienia z mroczną, „trollową” odmianą folku. Tak można scharakteryzować lubelski Belegost.

belebig(zdjęcie  sprzed zmian w składzie)

Zamysł na folk metalowy projekt zaświtał w głowie basisty pod koniec lata 2012 roku. Niewiele myśląc, długowłosy miłośnik piwa rozpoczął wcielanie go w życie. Do współpracy zaprosił znanych z poprzednich projektów Pawła i Andrzeja, którzy mieli objąć stanowiska gitarzystów. Za bębnami natomiast zasiadł Kamil. Panowie długo szukali odpowiedniego wokalisty, lecz go nie znaleźli. Postanowili zatem, że miejsce za mikrofonem zajmie Paweł. Tym samym zwolniło się stanowisko gitarzysty prowadzącego. W międzyczasie do grupy dołączyli Krzysiek i Monika, obstawiający odpowiednio klawisze oraz skrzypce. Wkrótce potem odszedł Kamil. Jego miejsce zajął Sebastian, znajomy Andrzeja, grający już wcześniej m.in. w zespołach Atheris i Wise Silent. Wysoki poziom umiejętności, jaki prezentował, dał wszystkim pozytywnego kopa i od momentu jego dołączenia kapela bardzo ruszyła do przodu. Poszukiwania gitarzysty solowego wciąż jednak trwały. Nikt nie zajmował tego stanowiska dłużej niż próbę, do momentu, gdy zespołowe grono ożywiła pewna drobna blondynka.

Wydarzenie to miało miejsce 9 stycznia 2013 roku i ten moment uznaje się za ostateczne skompletowanie składu i oficjalne rozpoczęcie działalności Belegosta. Zespół spędzał czas na próbach, aż został ogłoszony przegląd kapel grających w lubelskim GMiK Studio. Zgłosili się i wraz z czterema innymi kapelami awansowali do finału. Po rozstrzygającym występie, zajęli drugie miejsce. Następnie zagrali na kolejnym przeglądzie, a także nawiązali współpracę z kapelą Black Velvet Band, z którą kilkakrotnie wystąpili, m.in. na corocznym festiwalu Noc Kupały w Mieście Kozła.

Wakacyjny zastój koncertowy zaowocował demkiem zawierającym pięć własnych kompozycji grupy. Płyta zebrała pozytywne recenzje (także od folkmetal.pl – tutaj), a utwory były puszczane na antenie Radio Centrum.

Do koncertowania zespół powrócił pod koniec października. W międzyczasie z zespołem rozstała się Monika. Jej miejsce zajął doświadczony, a zarazem obdarzony niezwykle mocną głową Przemek. Ostatnim występem roku był support zespołu Paddy And The Rats na Mikołajkach Folkowych 2013 w rodzinnym Lublinie. W styczniu 2014 odrodziła się współpraca z Black Velvet Band, celem odegrania kilku koncertów w różnych miastach Polski.

Dyskografia:
(2013) Land Av Evig Morke – EP

Obecny skład zespołu:
Paweł Choniawko – wokal
Andrzej Zadziorski – gitara rytmiczna, boczny wokal
Ada Szczepanowska – gitara solowa, boczny wokal
Tomasz Syroka – bas, boczny wokal
Przemysław Matyjaszczyk – skrzypce
Krzysztof Bronisz – instrumenty klawiszowe
Sebastian Skrzypczak – perkusja