Brezno to słoweński zespół, wykonujący folk metal. Grupa tworzy muzykę delikatną, opartą na żeńskim, klasycznym wokalu, wspieranym przez trzy inne głosy, w tym dwa męskie. Balans w muzyce Brezna przesunięty jest nieco bardziej w stronę folku, przez co trudno się będzie w niej odnaleźć miłośnikom gatunku, preferującym cięższe brzmienia. Bardzo istotną rolę odgrywa flet, który, wzbogacany z rzadka wstawkami keyboardowymi, nadaje całej muzyce melodyjny charakter. Wszystkie utwory Brezna pisane są w języku słoweńskim, a swoją tematyką nawiązują do historii, starych podań oraz przyrody.

Zespół powstał w roku 2007 w Ljubljanie. Początkowo składał się jedynie z trojga muzyków: Inez Osiny (flet/wokal), Katriny Snoj (keyboard/wokal) i Mateja Hrustka (perkusja). Skład udało się skompletować dopiero dwa lata później, gdy dołączyli do niego dwaj gitarzyści oraz basista. Brezno rozpoczęło wówczas pracę nad swoim pierwszym albumem, który ukazał się w roku 2010 i nosi tytuł Viharnik. Niedługo później zespół opuściła Inez Osina, której miejsce, jako wokalistki, po roku poszukiwań, zajęła Sara Jeremič. Nową flecistkę udało się znaleźć również dopiero w roku 2011 – została nią Eva Zupan. Rok ten to także odejście gitarzysty, Domena Bančiča, na którego miejsce pojawił się Luka Žnideršič. Od tamtej pory kapela odnotowała kilka sukcesów, występując między innymi podczas Metalfestu 2012 w Chorwacji oraz festiwalu Metalcamp 2012 w Słowenii.

Skład:

Sara Jeremič – wokal (od 2011)
Katarina Snoj – keyboard, wokal (od 2007)
Mitja Usenik – gitara basowa, wokal (od 2009)
Max Petač – gitara elektryczna (od 2009)
Luka Žnideršič – gitara elektryczna, wokal (od 2011)
Matej Hrustek – perkusja (od 2007)

Byli członkowie:

Inez Osina – flet, wokal (2007 – 2010)
Domen Bančič – gitara elektryczna (2009 – 2011)
Ana Novak – skrzypce (2010 – 2011)

Dyskografia:

Viharnik (EP) – 2010

Łącza:

Oficjalna strona
Profil na Facebooku
Profil na MySpace
Profil na Last.fm

O autorze

Redaktor, Fotograf
Google+

Urodzony w 1990 roku w Warszawie. Folk metalem interesuję się odkąd poszedłem na pierwszy koncert grupy Morhana. Koncentruję się głównie na polskich i skandynawskich przedstawicielach gatunku, ale jestem otwarty na wszelkie kierunki. Od kwietnia 2012 roku jestem redaktorem FolkMetal.pl, gdzie staram się pisać o wszystkim, co dzieje się na rodzimej scenie folkmetalowej. Jestem także menadżerem zespołu Morhana od stycznia 2013 roku.