Pod koniec 2018 r. Narodowe Centrum Kultury przeprowadziło badanie dotyczące sztuki i dziedzictwa narodowego. Respondentami była grupa 2069 osób w wieku 12-17 lat. Badanie dotyczyło także preferencji muzycznych, słuchanej muzyki czy ulubionych wykonawców.

Jakich gatunków słuchają nastolatkowie?

Jak się okazuje, niemal wszyscy, bo 99% zapytanych osób deklaruje, że słucha muzyki. Najczęstsze gatunki, które wskazane są przez respondentów, to rap/hip-hop (aż 25%), następnie pop (23%). Na kolejnych miejscach w zestawieniu znalazły się rock (10%, w którym ujęty jest zapewne także metal), disco polo (8%) i dance (8%).

Pełne zestawienie prezentuje się następująco:

  • 25% – rap/hip-hop
  • 23% – pop
  • 10% – rock
  • 8% – disco polo
  • 8% – dance
  • 5% – muzyka elektroniczna
  • 5% – muzyka filmowa

Mimo że rock, który zawiera także elementy metalu, wypada dość słabo, znalazł się na trzecim miejscu. Ciekawe, jaki odsetek rocka zawiera folk metal?

Młodzież została poproszona o wskazanie swoich ulubionych wykonawców

Wśród 20 artystów w zestawieniu nie znalazł się ani jeden związany z sceną rockową czy metalową, a o folkmetalowej nawet nie ma co wspominać. W pierwszej 20 znaleźli się następujący wykonawcy: Paluch, Rihanna, Szpaku, Ariana Grande, Eminem, Quebonafide, Boys, Taco Hemingway, David Guetta, Bedoes, Michael Jackson, Lady Gaga, Ed Sheeran, Peja, Akcent, Popek, Reto, Alan Walker, Zenon Martyniuk, Kali.

Jakich zespołów słuchają młodzi fani rocka?

Najczęściej wskazywali na Metallicę oraz legendarny Queen. Trzeba zauważyć, iż okres, w jakim zostało przeprowadzone badanie, pokrywa się z datą premiery filmu biograficznego Bohemian Rhapsody. Niestety wśród zestawienia nie znalazł się ani jeden zespół folkmetalowy.

Czy miejsce zamieszkania ma wpływ na preferowaną muzykę?

Okazuje się że wyniki badania ukazują pewne zależności pomiędzy miejscem zamieszkania a wybieraną muzyką. Popularność disco polo jest znacznie większa na wsi i w miastach do 20 tys. mieszkańców (36% osób słuchających), niż w miastach powyżej 20 tys. mieszkańców (28%). Znamiennej różnicy nie ma natomiast pomiędzy odbiorcami rapu. Na wsiach stanowią oni 60%, a w miastach średnich i dużych 59%.

Wardruna podczas koncertu w Zabrzu

Gusta muzyczne nastolatków a wykształcenie ich rodziców

Spośród wszystkich badanych 35% zdeklarowało, iż ich matka ma wykształcenie wyższe, a 25%, że ojciec posiada wykształcenie wyższe. Większy odsetek (powyżej średniej) rodziców z wyższym wykształceniem stanowią ci preferujący rock (45% matek oraz 35% ojców ma wyższe wykształcenie). Równie wysoki poziom wykształcenia mają jedynie rodzice słuchający jazzu, smooth jazzu i chilloutu. Wyraźnie poniżej średniej wykształcenia plasują się rodzice słuchający disco polo (23% matek oraz 14% ojców ma wykształcenie wyższe). Jak podkreśla Narodowe Centrum Kultury, jest to najniższy udział osób z wyższym wykształceniem spośród wszystkich gatunków muzycznych uwzględnionych w badaniu.

Źródło: https://nck.pl/badania/aktualnosci/preferencje-muzyczne-nastolatkow