draugnim logo

Jak wielkie pokłady metalowego talentu znajdują się w mroźnych fińskich ziemiach – nikt tego nie wie… Ale na każdym kroku przychodzi nam się przekonywać, że są one – rzec chyba można – nieskończone. Widać Finom w duszy gra surowa muzyka i dźwięki otaczających ich zewsząd lasów. Sprawia to, że naprawdę niewiele trzeba, żeby stworzyć kolejny epicki projekt muzyczny, a znakomitym przykładem tego jest black pagan metalowy Draugnim.

Historia zespołu rozpoczyna się w leżącym na południu Finlandii Espoo. W roku 1999 pan o wdzięcznym pseudonimie Morior – umierać, postanawia założyć jednoosobowy projekt muzyczny, który przybiera nazwę Draugnim. Początki jak to zwykle bywa należały do ciężkich. Tworzenie utworów, ciągłe poszukiwania muzyków pasujących do zespołu, a potem nie zawsze udane, a często frustrujące, próby zrealizowania muzycznych wizji.  Istna droga przez mękę – może stąd ten przydomek założyciela(?). Jednak wszystkie te trudy zostają w końcu wynagrodzone i Morior znajduje odpowiednich kompanów, pasujących do Draugnim. Chimedrze, którego pseudonim niewątpliwie związany jest z mitologicznym potworem – zostaje powierzony wokal, a panowie wspólnymi siłami nagrywają pierwsze demo zespołu – The Paynim Crusade. Mija trochę czasu, a do składu dołącza kolejny muzyk i od tej pory grą na basie zajmuje się etruski bożek – Turms. Skład jest pełny i gotowy by nagrać kolejne dwa dema, w 2001 roku – Past Aesirs Grace, rok później Earth Gave Us Birth, Our Blood We Give In Return. Potem następuje pięcioletnia cisza, po której muzycy znowu zabierają się za tworzenie, czego efektem jest demo Sworn to Waves. Wraz z czwartym demem przychodzi kontrakt płytowy ze Spikefarm Records, a w lutym 2008 roku Draugnim wchodzi do studia by nagrać debiutancki album. Jesienią tego roku wydany zostaje Northwind’s Ire, zespół daje swoje pierwsze koncerty, a także zostaje zaproszony na Ragnarök Festival. Mija rok, a muzycy poczuli, że są gotowi na stworzenie drugiej płyty. Latem roku 2010 Morior, Chimedra i Turms wchodzą do studia po raz kolejny. Tym razem nagrywają w Seawolf, a pieczę nad wszystkim sprawuje doskonale znany z Moonsorrow – Ville Sorvali.  W październiku 2010 roku ukazuje się album o tytule Horizons Low.

Muzyka Draugnim to niezwykle ciekawy przykład atmosferycznego black pagan metalu. Podniosłe, epickie melodie, inspirowane pięknem i siłą natury, której odgłosy także usłyszymy sięgając po albumy zespołu. Nie ma tu typowo folkowych instrumentów, za całą „pogańską” atmosferę odpowiedzialne są keyboardy i od czasu do czasu pojawiające się akustyczne gitary. Wokal to growl pomieszany ze screamem połączony z chóralnymi zaśpiewami. Twórczość kapeli przywodzi czasem na myśl Summoning, i faktycznie, kiedy wsłuchamy się w muzykę Draugnim, to odnajdziemy w niej wiele takich „summoningowych momentów”. Pierwszy album – Northwind’s Ire przywołuje do życia historie odległej przeszłości, dawnego dziedzictwa, zawarte w przejmujących i wzniosłych, a jednocześnie surowych i nieco ponurych utworach.  Horizons Low, to muzyka nieco bardziej energetyczna, żywsza, ale ukazująca jeszcze mroczniejszą stronę Draugnim. Utwory takie jak Will Dawn Rise Again, czy One of Lost naprawdę zapadają w pamięć, dlatego Draugnim powinien jawić się, jako obowiązkowy „przystanek” na drodze każdego fana epickiego pagan metalu.

Draugnim band

Skład:  
Morior (Lauri Karivaara) – gitara, keyboard
Chimedra (Mikko Häkkinen) – wokal
Turms (Peter Tokoi) – bas

Dyskografia:
The Paynim Crusade (demo) – 1999
Past Aesirs Grace (demo) – 2001
Earth Gave Us Birth, Our Blood We Give In Return (demo) – 2002
Sworn to Waves (demo) – 2007
Northwind’s Ire (LP) – 2008
Horizons Low (LP) – 2010

Łącza:
Facebook
Last.fm
MySpace