“Beautiful, atmospheric and epic“, “old school viking metal“ – tak określana jest muzyka Einherjera – zespołu, który jako jeden z pierwszych wpadł na pomysł połączenia metalu z nordycką mitologią i przyczynił się do rozwoju gatunku viking metalu.

W 1993 roku, w niedużym mieście Haugesund, położonym na zachodzie Norwegii, gitarzysta Frode Glesnes i perkusista Gerhard Storesundt wpadli na pomysł założenia zespołu. Inspiracją dla nazwy, którą nadali kapeli, była skandynawska mitologia. Einherjer jest bowiem niezwykle walecznym wikingiem, poległym w chwale na polu bitwy i zabranym przez Walkirie do Walhalli. Niedługo po założeniu zespołu panowie z Einherjera weszli do studia, gdzie nagrali swoje pierwsze demo zatytułowane Aurora Borealis. Kolejny minialbum Leve Vikingånden ujrzał światło dzienne w 1995 roku. Wkrótce oba nagrania zyskały bardzo dużą aprobatę w środowisku muzycznego undergroundu, gdzie osiągnęły status kultowych. Rok 1996 przyniósł kontrakt z Napalm Records i pierwszy album tytułem Dragons of the North nagrany w Grieghallen Studio pod czujnym okiem producenta Eirika “Pyttena“ Hundvina. Rok później muzycy wrócili do studia i stworzyli demo Far Far North. Kolejny album Odin Owns Ye All wydano w 1998 roku pod skrzydłami Century Media. Wtedy też Einherjer, zyskawszy duże grono fanów, odbył swą pierwszą trasę koncertową po Europie, jako support Cradle of Filth. W 1999 roku zespół, już pod własnym szyldem – Native North Records – nagrał album Norwegian Native Art, po wydaniu którego muzycy ruszyli w kolejną trasę, tym razem jako support King Diamond, a później swoje pierwsze tournee po Ameryce. Potem Einherjer nagrał swój czwarty album studyjny, Blot, wydany przez Tabu Recordings, po którym zespół pojechał w swoją pierwszą headlinerską trasę. I nagle, po wszystkich sukcesach i zyskaniu rozgłosu na świecie, panowie z Einherjera podjęli zaskakującą decyzję… Grupa rozwiązała się, a jej muzycy stworzyli thrash metalowy Battered. Jednak po czterech latach nieobecności, w roku 2008, zespół obwieścił swoje drugie nadejście. Muzycy powracają do viking metalowych korzeni i w 2009 roku wyruszają na trasę koncertową po wybranych europejskich festiwalach. W 2010 roku wytwórnia Indie Recordings ogłasza podpisanie kontraktu z Einherjerem i wydanie pierwszego, po reaktywacji zespołu albumu. Płyta NORRØN ukazuje się we wrześniu 2011 roku, a sami muzycy określili ją, jako: „It’s dark, bombastic and aggressive, but still atmospheric, beautiful and melancholic”.

Muzyka zespołu to klasyczny przykład starego, dobrego viking metalu nawiązującego do mrocznych, tajemniczych i mistycznych korzeni pogańskiej Norwegii. Teksty Einherjera tworzone są w języku norweskim bądź angielskim, a inspiracją dla nich jest nordycka mitologia. Mamy tu zarówno męskie, chóralne zaśpiewy muzyków, jak i ochrypłe wokale Frode Gelesnesa, a wszystko to okraszone zostało pełnym energii, melodyjnym viking metalowym graniem.

Skład:
Frode Glesnes – gitara, wokal
Gerhard Storesund – perkusja
Aksel Herløe – gitara

Dyskografia:
Aurora Borealis (Demo) – 1993
Leve Vikingånden (Demo) – 1995
Dragons of the North (CD) – 1996
Far Far North (Demo) – 1997
Odin Owns Ye All (CD) – 1998
Norwegian Native Art (CD) – 2000
Blot (CD) – 2003
NORRØN (CD) – 2011

Łącza:
einherjer.com/ – oficjalna strona
myspace.com/einherjermusic
last.fm/music/Einherjer
facebook.com/einherjermusic