Wiele jest zespołów grających mieszaninę black metalu i folku, niektórzy łączą ludowe melodie z death metalem, ale pojawia się też tradycyjna muzyka łączona z power metalem – tak właśnie jest w przypadku włoskiego zespołu Elvenking.

HISTORIA:
Korzenie grupy Elvenking sięgają jesieni 1997 roku, kiedy to włoscy gitarzyści Aydan i Jarpen wpadli na pomysł założenia własnej grupy muzycznej, która połączyłaby muzykę power metalową z folkiem. Panowie mieli wiele problemów ze skompletowaniem zespołu ale w końcu wiosną 1998 znalazł się wokalista, zwany Damnagorasem, a kilka miesięcy po nim, we wrześniu, pojawił się Zender, perkusista.
W tym składzie dali kilka koncertów, na których zyskali sobie niemałą aprobatę publiki – wtedy w ich głowach narodził się pomysł nagrania pierwszej płyty. Pomysłów na nazwę albumu było wiele, zmieniały się niemal z dnia na dzień, wiele było też koncepcji dotyczących utworów. Nie przewidziano jednak że niespodziewanie grupę opuści basista Saragon. Prace zespołu zostały wstrzymane na rzecz poszukiwania kogoś na jego miejsce. Czas mijał, a nikt się nie zgłaszał…
W końcu Elvenking nagrał promo bez udziału basisty – partie, należące wcześniej do Saragona odegrał sam Damnagoras. „To Oak Woods Bestowed” zostało wydane przez wytwórnię New Sin Audio Designs.
Pierwszy album zespołu, zatytułowany “Heathenreel” pojawił się na rynku muzycznym 23 lipca 2001. Na początku tego samego roku do grupy dołączył Gorlan, przejmując obowiązki basisty. Płyta spodobała się fanom, a recenzje niemal całkiem pozytywne, wobec czego Elvenking postanowił wyruszyć w trasę. Odwiedzili dość znaczną część Europy, pojawiając się na kilku muzycznych festiwalach wraz ze znanymi grupami Blind Guardian, Gamma Ray, Edguy i Virgin Steele.
Niestety, z powodów zdrowotnych wokalista Damnagoras zmuszony był opuścić grupę. Wtedy to na jego miejscu pojawił się Kleid, a wraz z jego przybyciem powoli zanikający folkowy duch Elvenking odżył. Niedługo po nim znaleziono skrzypka i klawiszowce, Elyghena. Dzięki temu album “Wyrd” został wydany już w kwietniu 2004 roku.
4 lutego 2005 jeden z założycieli grupy, Jarpen, odszedł z zespołu, a Aydan jako powód jego odejścia podał utratę “pasji i zainteresowania rzeczami tego typu” .
Marzec 2006 zaowocował wydaniem pierwszego albumu live o tytule “The Winter Wake” – na wokal powrócił Damnagoras. Zimą tego samego roku zapowiedziano na oficjalnej stronie zespołu prace nad kolejną płytą. Ujrzała ona światło dzienne w sierpniu 2007. Panowie nadali jej tytuł “The Scythe” (“Kosa”) i niemal całą poświęcili tematyce śmierci.
Całkiem akustyczny album był pomysłem, który pojawił się w głowach członków Elvenking w kwietniu 2008.
Piąta płyta zespołu nazwana została “Two Tragedy Poets (…and a Caravan of Weird Figures)” . Oficjalnie wydano ją 14 listopada 2008. Nie była jednak, jak planowano, całkowicie akustyczna. Usłyszeć na niej można cover piosenki Belindy Carlisle “Heaven Is A Place On Earth”.
W niecały rok później, w Walentynki, na stronie Elvenking pojawiła się informacja o przyjęciu nowego gitarzysty – Raffaella “Rafahela” Indri. Do tej pory był on jedynie muzykiem sesyjnym. W sierpniu tego samego roku z tej samej strony dowiedzieć się można było, że niejaki Lethien został nowym skrzypkiem zespołu – jednak jedynie podczas koncertów.
W lutym 2010 ogłoszono że kolejny album, “Red Silent Tides” wydany zostanie w sierpniu. Tak też się stało – płyta została ciepło przyjęta i dzięki temu krąg fanów grupy stał się jeszcze większy.
Elvenking przyznaje, że wielką inspiracją dla nich są tradycyjne tańce z całego świata, ze szczególnym naciskiem na muzykę celtycką. Zapytani o zespoły, z których biorą przykład, wskazują między innymi Skyclad.

SKŁAD ZESPOŁU:
Aktualny skład:
Damnagoras – wokal (a również bas)
Aydan – gitara, wokal
Pauline Tacey – wokal
Laura de Luca – wokal
Rafahel – gitara
Gorlan – bas
Elyghen – skrzypce, klawisze
Zender – perkusja
Lethien – skrzypce

Dawni członkowie i muzycy sesyjni:
Sargon – bas
Jarpen – gitara, wokal
Kleid – wokal

DYSKOGRAFIA:
* To Oak Woods Bestowed (demo) 2000
* Heathenreel (album) 2001
* Wyrd (album) 2004
* The Winter Wake (album) 2006
* The Scythe (album) 2007
* Two Tragedy Poets (…and a Caravan of Weird Figures) (album) 2008
* Red Silent Tides (album) 2010

LINKI:
Elvenking.net
Myspace.com
Last.fm