Ensiferum to pochodzący ze stolicy Finlandii – Helsinek – zespół wykonujący folk metal z wpływem melodyjnego death metalu.

Historia:

Zespół ten został założony przez gitarzystę Markusa Toivonena w 1995 roku pod nazwą Dark Reflections, w którym występował wraz z kilkoma znajomymi. Celem zespołu było granie ciężkiego metalu w stylu Megadeth i Pantery. Po pewnym czasie grania Markus stwierdził, że twórczość jego zespołu nie jest zbyt nowatorska i mało inspirująca, więc postanowił wprowadzić nowe elementy. W tamtym czasie był zafascynowany muzyką folkową i melodyjnym death metalem w stylu Amorphis i Dark Tranquility. Pewnego dnia zaproponował perkusiście Kimmo Miettinenowi wspólne granie heroicznego folk/death metalu. Kimmo się zgodził. Następnie zapytali swojego znajomego Sauli Savolainena, czy zechciałby grać na gitarze basowej. Ten również się zgodził. Wtedy Markus miał skompletowany zespół. Jedyne, czego brakowało to nazwa zespołu. Pewnego dnia Sauli zaprosił Markusa do swojego domu. Markus na jednej z półek zauważył słownik łaciny. Otworzył go na przypadkowej stronie i zauważył słowo, które przykuło jego uwagę – „Ensiferum”, oznaczające osobę trzymającą miecz. Markusowi od razu się ono spodobało i postanowił, że będzie nazwą jego nowego zespołu.

W 1996 roku Markus skończył komponować kilka nowych utworów. Wtedy również zaprosił do swojego zespołu Jariego Mäenpääę – wybitnego instrumentalistę i muzyka zespołu Immemorial. Jari zaczął pisać teksty do muzyki skomponowanej przez Markusa oraz poprawił kilka tekstów napisanych przez niego. Ensiferum zagrał jedną piosenkę w Pasila Youthcenter w grudniu 1996 roku.

W styczniu 1997 roku Jari musiał opuścić zespół, ponieważ dostał wezwanie do wojska. W tym czasie pozostali muzycy szlifowali swoje umiejętności muzyczne. Zagrali nawet kilka nieoficjalnych koncertów. Wczesną jesienią Jari wrócił z wojska i zespół zaczął pracę nad nagrywaniem pierwszego dema. Demo to było nagrywane w listopadzie w Kivi-Studios i zawierało utwory „Frost”, „Old Man” oraz „Knighthood”. Zostało przygotowanych wtedy 300 kopii dema.

W 1998 roku, po wydaniu pierwszego dema, Ensiferum gra kolejne koncerty. Powoli powstają też utwory na kolejne demo. Zespół miał przez pewien czas przerwę, gdyż Kimmo Miettinen zaczął udzielać się w zespole ArthemesiA, w którym został na dłużej. Jego miejsce zajął Oliver Fokin. Sauli Savolainen rozpoczął wykonywać pracę zarobkową i nie miał czasu na granie. Zastąpił go Jukka-Pekka Miettinen.

Drugie demo zostało nagrane w styczniu 1999 roku w MD-Studios. Zawierało utwory „The Dreamer’s Prelude”, „Little Dreamer (Väinämöinen II)”, „Warrior’s Quest” i „White Storm”. Ten materiał był lepszy i technicznie i brzmieniowo. Nad nagraniami czuwał Janne Joutsenniemi, producent muzyczny i przyjaciel zespołu. Muzycy Ensiferum zdobywali coraz więcej doświadczenia poprzez granie lokalnych koncertów. Tuomas Tahvanainen stworzył dla zespołu nowe logo. Po krótkim czasie zespół nagrał trzecie i ostanie demo, na którym znalazły się utwory „Intro”, „Hero in a Dream”, „Eternal Wait”, „Battle Song” oraz „Guardians of Fate”. Piosenki były nagrywane przez Jariego w jego domu, a później zostały poprawione w MD-Studios.

 

W 2000 roku trzecie demo zebrało bardzo pozytywne recenzje. Wtedy wytwórnia Spinefarm zainteresowała się współpracą z zespołem. Muzycy i wytwórnia szybko podpisali kontrakt. Rozpoczęły się wtedy nagrania debiutanckiego albumu w Sundi-Coop Studios. Zespół zaprosił do współpracy między innymi Henriego Sorvalli grającego na klawiszach, wokalistkę Johannę Vakkuri i Maritę Taivonena grającego na kantele.

Na wiosnę 2001 roku album został zmiksowany przez Tuomo Valtonena. Do Ensiferum dołączył nowy muzyk – Meiju Enho grający na klawiszach. Debiutancki album „Ensiferum” ukazał się w lipcu 2001 roku.

Kolejny album, „Iron”, nagrywany był jesienią 2003 roku w studiu Seet Silence w Kopenhadze. Nad nagraniami czuwał Flemming Rasmussen, który wcześniej współpracował przy albumach „Master of Puppets” i „Ride the Lightning” Metalliki. Album ten wydany został w kwietniu 2004 roku. Dzięki nowemu albumowi zespół ruszył w długie trasy koncertowe i zdobywał coraz to większe rzesze fanów na świecie. Jednak po jakimś czasie okazało się, że kapela nie ma wystarczających funduszy na opłacanie transportu na kolejne koncerty. Z tego powodu zespół opuścili perkusista Oliver Fokin, basista Jukka-Pekka Miettinen i wokalista Jari Mäenpää (który później nagrał solowy album pod pseudonimem Wintersun). Markus Taivonen szybko znalazł nowych muzyków: basistę Sami Hinkkę, gitarzystę Janne Parviainena oraz wokalistę Petriego Lindroosa, znanego z zespołu Norther.

Odnowiony skład zabrał się za wspólne koncertowanie w 2005 roku. Muzycy szybko i sprawnie znaleźli wspólny mianownik, dzięki czemu kolejne koncerty były coraz to lepsze. Po koncertach zespół wypuścił EP-kę „Dragonheads” oraz DVD „10th Anniversary Live”. Zespół udowodnił, że w nowej konfiguracji jest tak samo silny jak wcześniej.

Pod koniec 2006 zespół wszedł do Sonic Pump Studios, aby nagrać kolejny album. Producentem został Nino Laurenne. Nowy album “Victory Songs” zawierał utwory o ciężkim, jak nigdy dotąd, brzmieniu, które połączono z tradycyjnymi fińskimi instrumentami, takimi jak kantele czy harfa. Growlowane wokale Petriego świetnie pasowały do czystych wstawek Markusa i Samiego. Wydawnictwo ukazało się wiosną 2007 roku. Ensiferum ruszył w trasę koncertową po całej Europie. Wystąpił też na wielu festiwalach, między innymi na Heidenfest i Paganfest. Pod koniec lata zespół opuścił klawiszowiec Meiju Enho. Zastąpiła go Emmi Silvennoinen.

Po tej zmianie zespół ruszył w kolejne trasy koncertowe, nie tylko po Europie, ale również po Ameryce Północnej.

Na początku 2009 roku zespół zabrał się za tworzenie kolejnego albumu, tym razem w studiu Petrax. Producentami zostali Tero Kinnunen (producent Nightwish i Amorphis) oraz Janne Joutsenniemi (jeden z producentów poprzedniego albumu „Victory Songs”). We wrześniu 2009 roku światło dzienne ujrzał czwarty album – „From Afar”. Po jego wydaniu zespół zajął się intensywnym koncertowaniem. W tym czasie Ensiferum po raz pierwszy wystąpiło w Australii, Chinach, Południowej Afryce i Ameryce Środkowej.

Po długiej trasie przyszedł czas, by ponownie zająć się nowym materiałem. Na wiosnę 2012 roku grupa weszła do dobrze znanego już studia Petrax. Nagrywaniem, produkcją oraz mixingiem albumu zajął się Hiili Hiilesmaa. Wtedy też po raz pierwszy zarejestrowany został cały proces komponowania i nagrywania plyty. Owa rejestracja zaowocowała powstaniem bonusowego DVD From Symbols to Passion, które zostało dołączone do limitowanej edycji najnowszego krążka. Unsung Heroes, bo taki był jego tytuł, ostatecznie ujrzał światło dzienne jesienią 2012 roku i został niezwykle ciepło przyjęty przez media i fanów na całym świecie, nakręcono także teledysk do utworu In my sword I trust. Realizacją klipu zajęła się Grupa13, polska ekipa znana m.in. ze współpracy z Behemoth i Decapitated. Zdjęcia również odbywały się w Polsce, na zamku w Bolkowie.

Niedługo po premierze odbyła się kolejna trasa koncertowa dookoła świata. Wielkim krokiem naprzód w karierze zespołu było podpisanie kontraktu z legendarną wytwórnią Metal Blade Records w kwietniu 2013. Aktualnie trwają prace nad następnym albumem.

Skład zespołu:

Petri Lindroos – wokal, gitara (2004-) (Norther)
Markus Toivonen – gitara, chórki (1995-) (Soulstream, Speden Timantit)
Sami Hinkka – bas, chórki (2004-) (Rapture)
Emmi Silvennoinen – klawisze, chórki (2009-) (Exsecratus)
Janne Parviainen – perkusja (2005-) (Barathrum, Sinegry, Waltiari, Zwanzinger, Velvet)

Dyskografia:

Albumy:
* Ensiferum (2001)
* Iron (2004)
* Victory Songs (2007)
* From Afar (2009)
* Unsung Heroes (2012)

Dema:
Demo I (1997)
Demo II (1999)
Hero in a Dream (1999)

Minialbumy:
Dragonheads (2006)

DVD:
10th Anniversary Live (2006)