Kraje Europy Wschodniej mają wiele folkowych zespołów, którymi mogą się pochwalić. Najpopularniejsze grupy pochodzą w większości z Rosji i Ukrainy, w innych krajach również powstają coraz to ciekawsze projekty folk metalowe.
Jedną z takich perełek jest Forodwaith – zespół pochodzący z Białorusi, której folk metalowa scena rozwijała się do tej pory raczej umiarkowanie.

full

Fordowaith to grupa założona w 2006 roku w Witebsku przez gitarzystę, Helkara i perkusistę Glorfindela. Zaprzyjaźnieni ze sobą od czasów szkolnych i podzielający pasję do muzyki początkowo planowali poświęcić się innemu gatunkowi – death metalowi. Pod koniec 2007 roku pierwsze demo zespołu, Nazgul Attack, zostało nagrane i zaprezentowane słuchaczom w ojczyźnie, jak i poza jej granicami.
Przez kilka lat zespół pracował nad nowymi utworami, aby koniec końców w lutym 2012 wydać album, Nirnaeth Arnediad.
Członkowie Forodwaith są fanami twórczości Tolkiena, z jego książek zaczerpnęli nazwę dla zespołu, a także wiele inspiracji dla swych utworów. Poza tolkienowskimi opowieściami w utworach Forodwaith możemy dostrzec (czy też dosłuchać się) skandynawskie naleciałości.
W niektórych utworach Forodwaith pojawiają się cytaty w języku Sindarin, będącym sztucznym językiem opracowanym przez J.R.R. Tolkiena na potrzeby Władcy Pierścieni.
Jako inspiracje muzyczne członkowie Forodwaith podają takie zespoły jak Eluveitie, In Flames czy Children of Bodom.

Skład:
Mick “Helkar” Korolyov – gitara (solowa)
Vladimir Olhovoy – wokal
Paul “Sajta” Riazanov – gitara (rytmiczna)
Andrey Shaura – gitara basowa
Denis “Felix” Krutik – perkusja

Dyskografia:
Nazgul Attack (demo) 2007
Nirnaeth Arnediad (album) 2012

Łącza:
MySpace
Facebook
YouTube
VKontakte

O autorze

Rudowłosa panna z Pomorza Zachodniego zakochana w folkowych klimatach. Do ekipy FolkMetal.pl należę od samego początku strony, a swoją uwagę poświęcam głównie mniej znanym zespołom, aby przybliżyć je czytelnikom.