Muzycy islandzkiej viking/black metalowej hordy z Fortíð na swoim oficjalnym profilu facebookowym poinformowali, że wczesnym latem tego roku zamierzają wejść do studia, celem nagrania nowej płyty. Na ten moment nie podali zbyt wielu szczegółów. Wiadomo jedynie, że nowa płyta ma zawierać więcej materiału niż którakolwiek z dotychczas nagranych, a wszystkie teksty mają być napisane po islandzku.

Dotychczasowe cztery płyty wyspiarzy spotkały się raczej z przychylnym przyjęciem. Trzy pierwsze stanowią trylogię o wspólnym tytule Völuspá i opowiadają, zgodnie z oryginalną islandzką Eddą (najstarszy zabytek tamtejszego piśmiennictwa) o stworzeniu świata, ludzi i życiu germańskich bóstw. Wszystkie teksty napisane zostały w języku islandzkim. Zmiana nastąpiła dopiero na ostatniej płycie Pagan Prophecies, wydanej w 2012 r., która w większości zawiera anglojęzyczne teksty.

Sam Fortíð gra brutalną odmianę viking metalu, odwołującą się do tradycji black metalu. Brak tradycyjnych instrumentów muzycy rekompensują pojawiającą się gdzieniegdzie melodyjnością kompozycji.