Frosttide to fiński zespół epic folk metalowy z miasta Jyväskylä uformowany jesienią 2009 przez Joniego Snoro. Grupa z założenia wzoruje się na takich artystach jak Ensiferum, Finntroll czy Equilibrium.

Joni Snoro zapragnął założyć zespół folkmetalowy. Rozpoczął więc poszukiwanie innych ludzi, którzy podzielaliby jego wizję. Joonas Nislin dostał propozyję gry na perkusji w świeżo upieczonej formacji i nie omieszkał jej przyjąć. Zespół zdobył również gitarzystę i basistę. Joni zajął pozycję wokalisty i gitarzysty. Schody zaczęły się, gdy zauważyli, że brak im klawiszowca. Sfrustrowani brakiem takowego gitarzysta i basista zdecydowali się odejść z zespołu. Joni miał jednak szczęście, bo dostał na gwiazdkę nowego gitarzystę, Juho Patinena. Przez jakiś czas ćwiczyli utwory Joniego w wybrakowanym składzie. Było tak do chwili, gdy klawiszowiec Lise Richardson zgodził się dołączyć do zespołu na początku roku 2010. Wówczas formacja, niezniechęcona brakiem basisty, wzięła udział w konkursie dla zespołów Toukofest. Były basista zlitował się i dołączył tymczasowo do folkgrupy. Jednak już wiosną 2010 udało się znaleźć oficjalnego basistę na pełen etat. Ku wzruszeniu Joniego, zespół nareszcie był kompletny. Pierwszy występ na żywo odbył się na Toukofest 2010, a Frosttide zajął (do spółki z inną grupą) 2 miejsce w konkursie.

Pierwsza EP-ka zatytułowana Dawn Of Frost ukazała się pod koniec lata 2010.

Frosttide podczas Finnish Metal Awards 2011 został wybrany najlepszym fińskim zespołem podziemia muzycznego.

Zimą zespół rozstał się z basistą i zatrudnił nowego. Ten jednak równie szybko zwinął swe manatki. W efekcie na długo Frosttide pozostawał bez oficjalnego basisty i koncertował z muzykami sesyjnymi.

Pod koniec 2011 zespół opuścił również keyboardzista. W roku 2012 na koncertach występowali dwaj sesyjni klawiszowcy, z których ostatni, Felipe Munoz, zdecydował się zostać na stałe.

Późnym latem 2012 wydana została druga EP-ka Finów Our Journey.

8 marca 2013 zespół przedstawił nowego oficjalnego basistę – Juha Tretjakova. Jednak już trzy miesiące później i on opuścił szeregi grupy. Frosttide, mając w perspektywie występy na festiwalu Heidenfest, zdecydowali się nawiązać tymczasową współpracę z basistą Laurim Myllylä.

Na koniec sierpnia 2013 zespół zaplanował premierę swojego debiutanckiego albumu Awakening.

Skład:
Joni Snoro (wokal, gitara)
Juho Patinen (gitara, wokal wspomagający)
Joonas Nislin (perkusja)
Felipe Munoz (klawisze)

Dyskografia:
2010 Dawn of Frost (EP)
2012 –  Our Journey (EP)
2013 –  Awakening