Historia i kultura Norwegii do ciekawych i inspirujących niewątpliwie należy, więc i wielu muzyków czerpie z niej garściami, a Torbjørn Sandvik – założyciel zespołu Glittertind, jest żywym tego przykładem.

W 2001 roku w miejscowości Lillesand powstaje projekt pana Sandvika o nazwie Glittertind, który ma łączyć muzykę folkową, metalową i, co nieczęsto się zdarza, punkową. Glittertind to druga co do wielkości i jedna z najbardziej znanych gór w Norwegii, należąca do pasma Jotunheimen. Na stronie Glittertindu możemy przeczytać, że szczyt, którego imieniem nazwano zespół, ma wpływ na jego muzykę i teksty: “Many famous Norwegian artists and writers have got uncountable strong impressions from these enormous mountains and these same giants have a strong influence on the lyrical and musical concepts of Glittertind”. Jak częściowo z poprzedzającego opisu może wynikać, teksty zespołu dotyczą natury, tradycji i historii Norwegii, a pisane są w języku norweskim, czasem angielskim.

Zespół wydał trzy albumy, pierwszy z nich Evige Asatro ukazał się w sierpniu 2004 roku. Materiał został w dużej części wymyślony przez Torbjørna Sandvika, gdy ten miał 16-17 lat i był zafascynowany skandynawską sztuką, kulturą i mitologią. Potem w kwietniu 2005 roku wydano minialbum Til Dovre Faller, by uczcić 100 lat niepodległości Norwegii. Nazwa wydawnictwa została zainspirowana zapisem z 1814 r., w którym norwescy patrioci walczący o niepodległość kraju stwierdzili, że nie poddadzą się „Dopóki góry Dovre nie upadną”. Kolejne wydawnictwo grupy – Landkjenning, ukazało się w roku 2009. Płyta opowiada o chrystianizacji Norwegii i przenosi słuchacza 1000 lat wstecz, w czasy panowania Olafa I Trygvassona. Landkjenning spotkało się z dobrym przyjęciem w Norwegii i znalazło się na listach najlepszych rodzimych albumów.

Jako ciekawostkę można dodać, że logo zespołu, jak i okładki: Evige Asatro oraz Til Dovre Faller są dziełem doskonale znanego wszystkim gitarzysty i twórcy okładek Finntrolla – Samuliego Ponsimaa- Skrymera. A to nie koniec powiązań z Finntrollem, bo partie klawiszowe na Til Dovre Faller, są także rezultatem współpracy z Henrim Sorvalim – Trollhornem. 

Podsumowując, warto zapoznać się z twórczością Glittertindu, choćby z tego powodu, że ich muzyka prezentuje mieszankę metalu, punku i folkowo-pirackich zaśpiewów.

Obecny skład:
Torbjørn Sandvik – wokal, gitara, bas, perkusja, instrumenty klawiszowe
Geirmund Simonsen – gitara, bas, perkusja, akordeon, organy, wokal
Stefan Theofilakis – flet, wokal
Geir Holm – perkusja
Olav Aasbø – gitara, wokal
Bjørn Nordstoga – bas

Dyskografia:
Mellom Bakkar Og Berg (Demo) – 2002
Heathen Soil (Demo) – 2004
Evige Asatro (CD )- 2004
Til Dovre Faller (EP) – 2005
Evige Asatro/ Til Dovre Faller (2CD ) – 2009
Landkjenning (CD) – 2009
Djevelsvart (Singiel) – 2013
Kvilelaus (Singiel) – 2013
Djevelsvart (CD) – 2013

Łącza:
glittertind.net/ – oficjalna strona zespołu
last.fm/music/Glittertind
facebook.com/glittertindofficial