Graj (Грай) to rosyjski folk metalowy zespół założony w 2005 roku jako Raven Blood (później nazwę zmieniono na Ворог – Worog). Muzyka grupy to typowy, skoczny, ale i agresywny czasem, folk metal z ładnym żeńskim wokalem i delikatnymi podbarwieniami symfonicznymi tu i ówdzie. Grupa wydała dwie płyty chwalące słowiańskich Bogów i rosyjską naturę.

Historia zespołu:

Zespół Грай został założony już stosunkowo dawno, bowiem miało to miejsce 3 lipca 2005 roku. Na samym początku zespół wiele razy zmieniał swoją nazwę – pierwsza nazwa, Raven Blood szybko została zastąpiona nazwą “Vorog”, a koniec końców w styczniu 2007 zespół zdecydował się na jedno, stałe imię – Грай. Słowo “Грай” w języku rosyjskim oznacza ptasi trel bądź pisk. Do tego czasu zdążyli jednak zagrać kilka koncertów – w tym jeden większy ze znanym zespołem Alkonost.
W okresie od lutego do czerwca 2008 roku w pracowni Sergieja Kamyshanskiego w mieście Naberezhnye Chelny został nagrany pierwszy, dziewięcioutworowy LP zespołu – “Polyn – trava”. Po wydaniu albumu w roku 2009, dwaj członkowie opuścili zespół – Darii “Rodonitsa” i Andriej “Char”. Na szczęście po niedługim czasie w grupie pojawił się nowy basista oraz flecistka (a zarazem i wokalistka Alia)
25 września 2010 roku zespół rozpoczął nagrywanie drugiego LP składający się z 10 utworów. Miesiąc później w Niżnym Nowogrodzie odbył się kolejny ich większy koncert razem z grupą Arkona. Koncertowanie nie przeszkodziło jednak zespołowi w kończeniu prac nad albumem.
W sierpniu 2011 wytwórnia Sound Age Prod wydała kolejną, dziesięcioutworową płytę grupy, nazwaną “O Zemle Rodnoi” (“Nasza ojczysta ziemia”).
Jako główne inspiracje zespół wymienia grupy: Skyforger, Cruachan, Svarga, Alkonost.

Dyskografia:

Ot Ictoka (demo) – 2007
Polyny-Trawa (CD) – 2009
O Zemllje Radnoj (CD) – 2011

Członkowie:

Ruzved – gitary
Alija Latipova – flety, wokale
Jurij Bedusenko – bas, wokale
Rimma – wokale, klawisze
Irina – wokale
Andriej Smirnow – perkusja

Łącza:

Myspace