Illuminandi to formacja wykonująca ciężką, acz melodyjną muzykę, w której gitarowe riffy odgrywają równie istotną rolę, co partie skrzypiec i wiolonczeli. I choć przez słuchaczy często grupę określa się mianem folk-metalowej, tak naprawdę zespół cały czas balansuje na krawędzi różnych gatunków, łącząc w całość elementy ciężkiego rocka, muzyki poważnej, death metalu, folku, muzyki dawnej, hardcore, czy nawet rocka progresywnego.

Grupa ma na swym koncie 3 oficjalne wydawnictwa:
The Beginning (2005), Bombworks Records (kompilacja nagrań demo zespołu)
Illumina Tenebras Meas (2007), Mocne Ramię Records (EP)
In Via (2010), Ars Mundi (LP)

Na ostatniej z płyt usłyszeć można znamienitych gości, m. in. Pawła Iwaszkiewicza z zespołu Open Folk (flety, szałamaja), czy Roberta Jaworskiego z grupy Żywiołak (lira korbowa).

Historia:
Zespół Illuminandi powstał z inicjatywy Aleksandra Kozioła (gitara) oraz Jana Trębacza (śpiew, gitara). Od samego początku jego celem było tworzenie mocnej, aczkolwiek melodyjnej muzyki niosącej pozytywne przesłanie wypływające z wiary grających.
W pierwszych latach działalności zostały nagrane dwa materiały demo, zatytułowane po prostu Demo I (2000) oraz Demo II (2002). Teledysk do utworu Więc My, który powstał podczas pierwszej wizyty Illuminandi w Niemczech na Gothic Christ Festival, został zamieszczony na płycie dołączonej do kwartalnika “RuaH” #28.

Szczególnie materiał z Demo II wzbudził sporo pozytywnych reakcji w prasie podziemnej zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami oraz poszerzył grono sympatyków Illuminandi. Ten fakt ostatecznie zwrócił na dębicką grupę uwagę młodej, prężnie rozwijającej się amerykańskiej wytwórni Bombworks Records, która w roku 2005 wydała wszystkie dotychczasowe nagrania zespołu pod tytułem The Begining. Płyta została zaopatrzona w ciekawą oprawę graficzną autorstwa Grzegorza Freligi (okładki m.in. Sceptic, Asgaard, Dawn of Dreams, Unnamed, Atropos, Quo Vadis).

Ponieważ muzyka Illuminandi powoli ewoluowała w stronę coraz ostrzejszych brzmień, wkrótce stało się jasne, że potrzebny był drugi wokalista, który dysponowałby mocnym, pełnym ekspresji wokalem. Początkowo zespół wspomagał na koncertach Bogdan Boolba Czernia, który jednak ze względów osobistych nie zagościł w Illuminandi na długo. Po jego odejściu szeregi grupy zasilił Rajmund Jeleń. W takim właśnie poszerzonym składzie grupa zarejestrowała 5-utworowy mini album (EP) zatytułowany Illumina Tenebras Meas. Ten łaciński tytuł można przetłumaczyć jako Rozświetl moją ciemność. Materiał został zarejestrowany w dwóch wersjach językowych, polskiej i angielskiej. Premiera miała miejsce 21 kwietnia 2007 na festiwalu Elements of Rock w Szwajcarii, gdzie występ grupy został przyjęty niezwykle entuzjastycznie. Płyta ukazała się nakładem Mocne Ramię Records.
Wkrótce po nagraniach zespół opuścili Szymon Grych, Rajmund Jeleń oraz Patrycja Pyzińska. Ich miejsca zajęli perkusista Janusz Domka, wokalista Radosław Sołek oraz skrzypek Krzysztof Kawa. W roku 2008 perkusista Janusz Domka opuścił zespół – jego miejsce zajął Tomasz Pyzia.

We wrześniu 2009 roku grupa weszła do dębickiego studio Chinook, aby zarejestrować swój najnowszy album zatytułowany In Via (łac. W drodze). W trakcie sesji nagraniowej nastąpiła zmiana na stanowisku wokalisty – Radosław Sołek został zastąpiony przez Pawła Troya Treutlera. W sesji nagraniowej wzięli również udział muzycy z zespołów Open Folk (Paweł Iwaszkiewicz – flety, szałamaja) i Żywiołak (Robert Jaworski – lira korbowa) oraz byli wokaliści Illuminandi: Rajmund Melon Jeleń i Bogdan Boolba Czernia. Za mastering płyty odpowiada Grzegorz Piwkowski z High End Studio (m. in. O.N.A., Urszula, Lady Pank, Myslovitz, Kasia Kowalska). Album ukazał się 28 maja nakładem warszawskiej wytwórni Ars Mundi (Armia, Lao Che, Qui Dam, Collage, Mordor, Ciryam).

Po premierze In Via zespół sporo koncertował, w tym po raz pierwszy w Holandii na Xnoizz Flevo Festival. Jesienią 2010 z bliżej nieznanych powodów rezygnuje growler grupy, Paweł Treutler. W czerwcu 2011 roku zespół zarejestrował pierwszy w pełni profesjonalny wideoklip do utworu W drodze. Z ważnych powodów zawodowych w rejestracji nie wziął udziału skrzypek grupy Krzysztof Kawa. Dlatego właśnie na teledysku zamiast niego widać poprzednią skrzypaczkę zespołu, Patrycję Pyzińską.

Wkrótce po debiucie teledysku szeregi Illuminandi opuścili współzałożyciel zespołu, gitarzysta i współkompozytor Aleksander Kozioła oraz skrzypek Krzysztof Kawa. Na ich miejsce dołączyli Tomasz Domka (brat poprzedniego perkusisty zespołu) oraz Regina Szlachta. Niewiele później, po koncercie w rzeszowskim klubie Pod palmą, szeregi Illuminandi zasila growler, rzeszowianin Jakub Gawroński (ex-Banisher). Wiosną 2012 z przyczyn osobistych grupa ostatecznie rozstaje się z długoletnią wiolonczelistką Antoniną Witkowską i postanawia odtąd działać w 6 osobowym składzie.

Pod koniec 2013 szeregi formacji opuścił drugi z jej założycieli Jan Trębacz. Od tego czasu zespół wciąż poszukuje nowego wokalisty.

Obecny skład:
Tomasz Domka – growls, guitar
Aleksander Kraszkiewicz – bass
Regina Szlachta – violin
Tomasz Papirus Pyzia – drums