55118_logo

Finlandia słynie z wielu doskonałych grup z pogranicza rocka i metalu, cieszących się światową popularnością. Jest tam też jednak wiele zespołów, które od dłuższego czasu czekają na “swój moment” – jedną z takich grup jest Kaarnekorpi, działające nieprzerwanie od 2004 roku.

Zespół założyli dwaj bracia, Raimon i Tuomas Saari, z czasem jednak do Kaarnekorpi dołączyli kolejni członkowie – Kimmo i Pekka, szkolni przyjaciele Tuomasa oraz Lauri, Juho i Janne, poznani przez braci na studiach. Początkowo mężczyźni chcieli grać death metal, jednak zmienili koncepcję. Angielski w tekstach piosenek zastąpili fińskim, a do swojej ciężkiej muzyki dorzucili trochę folkowego brzmienia. Z czasem ich inspiracje stały się jeszcze bardziej zróżnicowane, bowiem zespół nie chciał zamykać się na jeden ścisły gatunek.
Kaarnekorpi nagrało swoje pierwsze demo w 2009 roku, wtedy też zaczęli grać koncerty.
Lauri opuścił zespół, ale niemal od razu na miejscu basisty zastąpił go Tapio, który wcześniej  W 2010 zespołowi udało się wydać EP zatytułowaną Ukon Mahti, a zawierającą pięć zupełnie nowych utworów.  Kilka miesięcy później do składu dołączyła Johanna – jej przyjęcie do grupy było efektem długich rozmyślań Kaarnekorpi nad możliwością wprowadzenia zmian w ich muzyce. Razem z Johanną grupa nagrała ponownie kilka starszych utworów, dostała się do lokalnego konkursu zespołów muzycznych i pierwszy raz zagrała na festiwalu. “Odnowiony” zespół nagrał pod koniec 2011 nowe demo, nazwane Saattaja. Aktualnie Kaarnekorpi nagrywa materiał na kolejną płytę, która planowo ma zostać wydana jeszcze w 2013.
Wcześniejsza nazwa zespołu brzmiała Corvus Corax, została jednak zmieniona ze względu na zbieżność nazw z niemiecką grupą folkową.

Muzycy z Kaarnekorpi sami nie słuchają zbyt wiele folk metalu – według Tuomasa “złote lata” takiej muzyki w Finlandii już minęły. Gitarzysta otwarcie mówi o tym, że większość zespołów zbytnio upodabnia się do Ensiferum, co sprawia że maleje zainteresowanie tematem.

Zespół udostępnia swoje utwory do odsłuchania i pobrania na swojej stronie, w dziale “muzyka”.

kaarnekorpi_zespol

Skład:
Kimmo – wokal
Johanna – wokal
Tuomas – gitara elektryczna
Janne – gitara elektryczna
Juho – instrumenty klawiszowe
Tapio – gitara basowa
Pekka – perkusja

Dyskografia:
Pohjoisen (demo) 2005
Kaarnekorpi (demo) 2006
Tulessa Kastettu (demo) 2008
Demo (demo) 2009
Ukon Mahti (EP) 2010
Saattaja (demo) 2012

Łącza:
Oficjalna strona
Profil na Facebook