Dziesiątego kwietnia tego roku ukazała się bardzo ciekawa pozycja dla fanów skandynawskiej sceny folk metalowej. Tym razem nie jest to żaden album czy ogłoszenie na temat trasy koncertowej a… książka!

Tytuł opowiada dokładniej o fińskich zespołach, dumnie określonych jako wielka piątka. Jak twierdzi autor, Markus Laakso, książka zawiera mnóstwo niesamowitych historii, wprost od wspaniałych ludzi. Zespoły, o których możemy w niej przeczytać to Ensiferum, Moonsorow, Finntroll, Turisas oraz Korpiklaani.

Na profilu grupy Moonsorow nie tak dawno pojawiła się informacja mówiąca o zbieraniu zamówień na egzemplarze oraz możliwości ich nabycia na koncertach zespołu. Co ciekawe, krótko po ogłoszeniu, w poście pojawiła się nota o tym, że wszystkie książki posiadane przez zespół zostały już zarezerwowane. Oznacza to, że dzieło cieszy się nie małym zainteresowaniem!


Autor książki, Markus Laakso jest fotografem, dziennikarzem oraz muzykiem – jego projekty to między innymi Kuolemanlaakso oraz Her Shadow. Jest również autorem powieści biograficznej zespołu Amorphis. Markus opisując historię zespołów pragnie by społeczeństwo miało świadomość tego, jak wielki miały one wkład w kulturę. Pragnie rozgłosu dla fińskiej sceny metalowej, która zdecydowanie na niego zasługuje.

Książka jest obecnie dostępna jedynie w języku fińskim, jednak autor nie dementuje plotek, które mówią, że książka może zostać przetłumaczona na język angielski – co zdecydowanie usprawniłoby powiększenie zasięgów pozycji.

Folk Metal Big 5 na Facebooku