logo

Roibéard Ó Bogail, założyciel i wokalista irlandzkiego zespołu Mael Mórdha, z przyczyn osobistych postanowił pożegnać się z grupą. Poniżej zamieszczamy oficjalne oświadczenie muzyków:

Wiemy, że wielu z was czeka wieści dotyczących kolejnych koncertów Mael Mórdha. Niniejsze oświadczenie będzie niestety absolutnym przeciwieństwem tego, na co czekacie. Mamy dla was przykrą wiadomość – Rob postanowił opuścić zespół. Jest to dla nas wielki szok, z którym nadal nie potrafimy sobie poradzić. Zrobił z to z pobudek osobistych. Spodziewamy się, że za jakiś czas wyda własne oświadczenie w tej sprawie. Decyzja ta oczywiście zbiła nas z nóg, postanowiliśmy jednak kontynuować działalność pod szyldem Mael Mórdha. Zespół i muzyka są bowiem ważniejsze niż którykolwiek z jego muzyków indywidualnie. Wiemy, że nie będzie to łatwe bez Roba. Wierzymy jednak, że to, co nas nie zabije, uczyni nas silniejszymi i z czasem uderzymy z jeszcze większą siłą niż dotąd. Liczymy, że wspomożecie nas, byśmy osiągnęli ten cel. A zatem jeśli tak, jak my wierzycie w ten zespół, trwajcie z nami w dalszej podróży. Dziękujemy wam wszystkim.

roibeard_mael_4

Przypomnijmy, że Mael Mórdha ma za sobą już szesnastoletnią historię. Do tej pory wydali cztery LP, trzy EP i jeden split. Ostatni ich długograj, płyta Damned When Dead, ukazała się we wrześniu minionego roku. Swój styl określają mianem gaelickiego doom metalu – jest to mieszanka tradycyjnych irlandzkich melodii lamentacyjnych z doom metalem.

Sam Roibéard Ó Bogail związany był w przeszłości z nieistniejącym już thrash metalowym zespołem Dreamsfear. Wspomagał także gościnnie brytyjskie zespoły The Meads of Asphodel (eksperymentalny black metal) oraz The Wolves of Avalon (pagan metal). Jego muzyczna przyszłość jest na ten moment nieznana. Należy jednak zauważyć, że w 2011 r. wydał on epkę pt. Buí, zawierającą cztery utwory pierwowzoru zespołu Mael Mórdha, jakim był Uaigneas. Strona internetowa projektu nie została od tego czasu zawieszona, nie jest jednak aktualizowana.