Metal Cambra to zespół pochodzący z Castellon de la Plana (Comunidad Valenciana, Hiszpania) stworzony przez grupę młodych studentów muzyki z konserwatorium w Castellon, którzy postanowili połączyć klasyczne doświadczenie akademickie z prywatnymi zainteresowaniami muzycznymi. Ich muzyki nie można łatwo zaliczyć do jednego gatunku. Jest to mieszanka rocka i metalu z folkowymi brzmieniami wraz odniesieniem do muzyki klasycznej.

Historia
Zespół powstał pod koniec 2008 r., a kilka miesięcy później ukazało się ich pierwsze 15-minutowe demo pod tytułem “Metal Eire Overture”, podzielone na trzy części.
To, co początkowo miało być zwykłym zespołem folk-rockowym, wkrótce stało się znacznie bardziej ambitny projektem, gdzie mocne brzmienie solowych skrzypiec udało się połączyć z muzyką klasyczną, śródziemnomorskim i atlantyckim folkiem i hard rockiem.

Metal Cambra w 2010 roku wydała swój pierwszy album “Suite”, który przedstawia ideę instrumentalnej fuzji, nową koncepcję w świecie rocka. Z “Suite” zespół został wybrany do 2010 Tour w ramach “Creación Joven Injuve” (Konkurs Twórczości Młodych), organizowanego przez hiszpańskie Ministerstwo Kultury. Dzięki temu zespół miał możliwość udziału w festiwalach takich jak Folk Segovia, FIS (Festival Internacional de la Sierra) w Badajoz lub sekcji Koła Sztuki podczas Noche en Blanco’10 w Madrycie, wszędzie spotykając się z ogromnym zainteresowaniem publiczności.
W 2011 roku Metal Cambra wydała najnowszy album “Concertual”, klasyczną symfonię z nowoczesnym podejściem. Album składa się z czterech powiązanych ze sobą części (Panthalassa, Vents Alisis, Nao, Caribdis), które przedstawiają koncepcję morza w muzyce pełnej folkowych melodii i motywów bez straty orkiestrowej mocy, która charakteryzuje ten zespół. Dzięki “Concertual” grupa wygrała konkurs International Festival de la Sierra (Badajoz) i nagrodę dziennika La Mañana za najlepsze występ rockowy na Festinoval de Lleida. W 2011 roku Metal Cambra rozpoczęła współpracę z AECID (Hiszpańska Agencja Współpracy Międzynarodowej i Rozwoju) koncertując pod patronatem hiszpańskich ambasad i konsulatów w różnych miastach na świecie, takich jak Jerozolima i Kopenhaga. “Concertual” jest najbardziej dojrzałym projektem stworzonym przez Metal Cambra, który pokazuje niepohamowany tego młodego, ale doświadczonego zespołu.

Skład:
– Ferran Aparisi (skrzypce elektryczne)
– Juan Fran Ballestero (dudy,flet)
– Hugo García (gitara basowa)
– Víctor Clemente (perkusja)
– Tomàs Fabregat (buzuki)
– Miguel Ibáñez (gitara)
– Jorge Edo (keyboard)
– Bruno Esteban (gitara)

Dyskografia:
– 2008 – Metal Eire Overture (demo)
– 2010 – Suite (LP)
– 2011 – Concertual (LP)

Łącza:
Strona oficjalna