24 lutego 1999 roku, skraj bagien Pääsküla, Tallinn, Estonia. W mieszkaniu gitarzysty Markusa Teeäära spotkało się trzech muzyków… I tak właśnie rozpoczęło się trwające już ponad 10 lat istnienie zespołu Metsatöll.

HISTORIA:
Markus, Silver i Andrus – tak brzmią imiona założycieli estońskiej grupy. Powstała ona dzięki temu, że wszyscy trzej lubili estoński folklor i heavy metal i szybko doszli do wniosku, że skoro jeden pogrywa na bębnach, drugi na gitarze, a trzeci jest bardzo pomysłowy, mogliby założyć własny zespół.Ich plany zostały wkrótce urzeczywistnione – panowie stworzyli grupę o iście folkowej nazwie Metsatöll (“leśna bestia” – estoński eufemizm do słowa “wilk”) .
Minęło kilka miesięcy, podczas których pierwsze utwory zostały skomponowane. Jeszcze tego samego roku działania folk metalowej trójki zaowocowały nagraniem albumu “Terast mis hangund me hing” . Niedługo po tym wydarzeniu na horyzoncie pojawił się multiinstrumentalista Lauri, wprowadzając do muzyki zespołu tradycyjne instrumenty – kannels, torupill i flety. Od tamtej pory Metsatöll grało coraz bardziej folkowo.
2001 rok okazał się być trudnym okresem dla zespołu. Basista Andrus opuścił swoich kolegów, uznając zespół za zbyt duże obciążenie dla jego spraw osobistych. Nowy basista zwany KuriRaivo, zajął jego miejsce po kilku miesiącach.
Aktualny skład Metsatöll uformował się w roku 2004, kiedy pracy z zespołem podjął się Atso. W tym samym roku został wydany album “Hiiekoda”, dzęki któremu zwiększyła się znacznie liczba fanów grupy. Płyta zmiażdżyła konkurencję na estońskim rynku muzycznym – w 2005 Metsatöll dostało nawet nagrodę i tytuł “najlepszej grupy metalowej” na ceremonii Estonian Music Awards.
Trzeci album Metsatöll, “Iivakivi”, wydany w lutym 2008 roku sprawił że grupa po raz kolejny została nagrodzona na Estonian Music Awards. W tym samym roku Metsatöll podpisał kontrakt z fińską spółką zależną od wytwórni Universal – Spinefarm Records.
Aby uczcić 10 urodziny zespołu, wydano 2 DVD/CD “Kova Kont” (2009) – ponad pięć godzin nagrań o zespole – próby, koncerty, przegląd historii grupy, wywiady z muzykami.
Jesienią 2009 roku, Metsatöll wziął udział w tournée wraz z fińską grupą Ensiferum – wspólnie dali 31 koncertów w 11 krajach Europy. Na dzień dzisiejszy zespół ma na koncie ponad 250 koncertów w Europie i USA oraz ponad 30000 sprzedanych albumów.

SKŁAD ZESPOŁU:
Aktualny skład zespołu:
Markus “Rabapagan” Teeäär – wokal, gitara
Raivo “KuriRaivo” Piirsalu – gitara basowa
Lauri “Varulven” Õunapuu – instrumenty tradycyjne
Marko Atso – bębny, perkusja
Byli członkowie:
Silver “Factor” Rattasepp
Andrus Tins

DYSKOGRAFIA:
* Terast mis hangund me hinge (album) 1999
* Hiiekoda (album) 2004
* Terast mis hangund me hinge 10218 (album) 2005
* Sutekskäija (album) 2006
* Lahinguväljal näeme, raisk! (album) 2006
* Iivakivi (album) 2008
* Äio (album) 2010
* Hundi Loomine singiel (2002)
* Ussisõnad (singiel) 2004
* Veelind (singiel) 2008
* Mahtra sõda 2005
* Raua needmine 2006
* Kõva Kont 2009