Po dwóch długogrających albumach zrealizowanych w 2010 i 2012 oraz splicie z Helrunarem z lipca zeszłego roku, Árstíðir lífsins wydaje mini CD pod tajemniczym tytułem – Þættir úr sögu norðrs (Opowiadania z dziejów Północy). Album ujrzy światło dzienne pod koniec marca tego roku nakładem niemieckiego Ván Records. Płyta dostępna będzie w formie Digipacku CD oraz na winylu i opatrzona będzie dodatkiem z tekstami piosenek w języku staroislandzkim wraz z ich tłumaczeniem na angielski.

arstidir lifsins Þættir 1

Þættir úr sögu norðrs zawiera trzy całkowicie nowe utwory:
1. Þórsdrápa I 
2. Þórsdrápa II 
3. Hrafns þáttr réttláta (Opowieść o Hrafnie Sprawiedliwym)

Þórsdrápa I i II to hymniczne pieśni zabierające słuchacza w muzyczną podróż po dziesięciowiecznej Islandii. Þórsdrápa oparte są na staronordyjskim poemacie, o tym samym tytule. Utwory – hołd dla pogańskiego bóstwie Þórr, w całości śpiewane są w języku staroislandzkim i zawierają oryginalną treść poematu z X wieku napisanego przez islandzkiego skalda Eilífra Goðrúnarsona.

Kończąca album pieśń Hrafns þáttr réttláta także odnosi się do średniowiecznej islandzkiej literatury. Zarówno tekst, jak i sama muzyka pochodzą jeszcze z sesji nagraniowej drugiego albumu Árstíðira – Vápna lækjar eldr, który przedstawiał historię krwawej waśni pomiędzy dziesięciowiecznymi islandzkimi rodami. Opowieść o Hafranie Sprawiedliwym porusza podobną do tej z 2012 roku tematykę.

Wraz z utworem Hrafns þáttr réttláta w zespole nadeszły znaczące zmiany. Z osobistych powodów Árstíðir lífsins opuścił George – autor Opowieści o Hafranie Sprawiedliwym, tak więc pieśń tę uznać można za jego ostateczny wkład w dyskografię zespołu. Reszta podstawowego składu kapeli zostaje taka sama i nadal tworzyć go będą Árni, Marsél i Stefán. Płyta Opowiadania z dziejów Północy jest tym ciekawsza i warta uwagi, gdyż z jednej strony kończy pewną epokę w zespole, a z drugiej zaczyna nową. Þórsdrápa I i II mają wskazywać fanom przyszłą muzyczną drogę Árstíðir lífsins.

Mini album Þættir úr sögu norðrs można zamówić na stronie Ván Records pod poniższymi linkami:
DigiCD
Winyl