Jak na prawdziwy skandynawski kraj przystało, Szwecja też pochwalić się może paroma niezłymi metalowymi kapelami. Mithotyn-  zespół prezentujący dźwięczne viking/black metalowe granie – należy do tego zaszczytnego grona.

Mamy sierpień roku 1992, w szwedzkim mieście Mjölby spotyka się dwóch panów: Christian Schütz i Stefan Weinerhall, a w ich głowach rodzi się pomysł założenia zespołu. Pierwszą nazwą dla kapeli, która zaświtała w głowach muzyków było Cerberus. Jednak rok 1993 przyniósł wiele zmian. Muzycy postanowili zmienić nazwę z Cerberus na Mithotyn, a do składu dołączyli perkusista Karsten Larsson oraz gitarzysta i klawiszowiec Karl Beckmann, a dodatkowo nagrano pierwsze demo Behold the Shields of Gold. Potem w historii zespołu pojawia się wiele gorszych i lepszych chwil. Do kapeli dołącza wokalistka Helene Blad, odchodzi założyciel Christian Schütz, którego zastępuje Rickard Martinsson. Mithotyn nagrywa kolejne dema, w międzyczasie poszukując wytwórni płytowej. W końcu w 1997 roku przychodzi pora na nagranie dwóch pierwszych albumów In The Sign Of The Ravens oraz King Of The Distant Forest . Oprócz tego zespół stworzył jeszcze jeden album studyjny zatytułowany Gathered Around The Oaken Table. I na tym niestety kończy się historia Mithotyn, bo po nagraniu trzeciego krążka w roku 1999, zespół kończy swoją działalność.

Muzyka zespołu to typowy przykład viking metalu. Mamy tu growl oraz prawdziwie wikińsko brzmiące zaśpiewy, okraszone w paru przypadkach damskim wokalem. W utworach odnaleźć można także wzbogacające brzmienie zespołu instrumenty klawiszowe. Teksty, jak na najprawdziwszych Skandynawów przystało, inspirowane są mitologią nordycką, wikińskimi legendami i bitwami. Piosenki napisane zostały przede wszystkim w języku angielskim, z dwoma chlubnymi wyjątkami – Tills dagen gryr oraz Trollvisa. Są w ojczystym języku zespołu.

Mimo że Mithotyn należy już do przeszłości i nie zapowiada się by dyskografia zespołu miała się jeszcze kiedykolwiek powiększyć, wydaje mi się, że warto tę nazwę odnotować na swojej muzycznej drodze.

Skład:
Stefan Weinerhall (1992-1999)- wokal, gitara
Christian Schütz (1992-1994)- wokal, bas
Karl Beckmann (1993-1999)- wokal, gitara, instrumenty klawiszowe
Karsten Larsson (1993-1999)- perkusja
Rickard Martinsson (1994-1999)- wokal, bas
Helene Blad (1994-1995)- wokal

Dyskografia:
Behold the Shields of Glory(Demo)- 1993
Meadow in Silence(Demo)- 1994
Nidhogg (Demo)-1995
Promo’96(Demo)- 1996
The Sign Of The Ravens(CD)- 1997
King Of The Distant Forest(CD)- 1997
Gathered Around The Oaken Table(CD)- 1999

Łącza:
myspace.com/mithotyn
lastfm.pl/music/Mithotyn