„Co było, co jest, i co będzie – uważam, że to pytanie, które od wieków niepokoi wielu ludzi. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że żeby zrozumieć jak, i dlaczego jesteśmy dziś, musimy dowiedzieć się czegoś o naszej przeszłości; naszych korzeniach i dziedzictwie.”  – tak o tworzonej przez siebie muzyce pisze Lars Jansen. A są to chyba słowa, które w najlepszy sposób opisują tematykę utworów Myrkgrava – czyli kapeli o tajemniczo brzmiącej nazwie – „mroczny/ciemny grób”.

Myrkgrav jest norweskim zespołem powstałym w 2003 roku w Åsa, Ringerike. Jedynym, stałym członkiem kapeli jest jej założyciel, multiinstrumentalista – Lars Jansen, który odpowiedzialny jest również za całą muzykę, jak i teksty zespołu. Poprzez swoje utwory Myrkgrav próbuje ocalić od zapomnienia przebogatą historię terenów, z których pochodzi Jansen. Debiutanckie demo kapeli – Fra Fjellheimen Kaller… –  zawierające sześć utworów, ukazało się na początku stycznia 2004 roku. Kolejne – dwunastoutworowe wydawnictwo – Trollskau, Skrømt og Kølabrenning, ujrzało światło dzienne w październiku roku 2006, nakładem wytwórni Det Germanske Folket. Album ten zawiera jedną wyróżniającą się spośród pozostałych, i zarazem najbardziej znaną piosenkę Myrkgrava – De To Spellemenn. Utwór ten jest, bowiem tradycyjną duńską pieśnią, przetłumaczoną na potrzeby krążka na język norweski. Potem w 2010 roku wydany został singiel – Soterudsvarten. Natomiast w roku 2011 Myrkgrav wspólnie z zespołem Voluspaa, nagrywa split zawierający dwie piosenki – Sjuguttmyra/Ferden Går Videre. Oprócz tego, w tym samym roku, kapela wydaje ponownie nagrany singiel – Fela etter’n far. Ostatnie wydawnictwo zespołu – Sjuguttmyra, pochodzi z lutego 2013 roku i zawiera cztery utwory.

Muzyka wykonywana przez Myrkgrav znajduje się na pograniczu black, folk i viking metalu. Co ciekawe, sam Lars Jansen mówiąc o tworzonej przez siebie muzyce, stara się nie szufladkować jej i nie przypisywać do jednego konkretnego gatunku, w imię zasady brzmiącej – „do it yourself metal”. Mówi też, że Myrkgrav gra bygdemetall, co można tłumaczyć jako „ludowy metal”, czyli taki który zawiera w sobie muzykę słuchaną i graną przez ludzi żyjących w norweskich wsiach za dawnych czasów. Początkowe dzieła zespołu były bardziej black metalowe, jednak z biegiem czasu słychać w nich coraz więcej folkowych elementów. W utworach Myrkgrava możemy usłyszeć np. tradycyjny norweski instrument – skrzypce hardingfele. Muzyka doskonale uzupełniana przez growl, jak i chóralne męskie wokale, tworzy podniosłą atmosferę, w której daje wyczuć się dumę z lokalnego folkloru Norwegii. Warto zaznaczyć również, że oprócz De To Spellemenn, utwory na płycie Trollskau, Skrømt og Kølabrenning zostały napisane w lokalnym dialekcie języka norweskiego.

A jeśli chcecie dowiedzieć się jeszcze więcej o Larsie Jansenie i jego podejściu do muzyki, to zachęcamy do przeczytania tego wywiadu oraz artykułu o demie Sjuguttmyra, które m.in. rzuca nieco światła na teksty Myrkgrava.

Skład:
Lars Jansen – wokal, gitara, bas, instrumenty klawiszowe, perkusja, flet, skrzypce hardingfele
Muzycy sesyjni (od 2008 roku):
Olav Luksengård Mjelva – skrzypce hardingfele
Erlend Antonsen – bas

Dyskografia:
Fra Fjellheimen Kaller… (Demo) – 2004
Trollskau, Skrømt og Kølabrenning (CD) – 2006
Soterudsvarten (Singiel) – 2010
Sjuguttmyra/Ferden Går Videre (Split z Voluspaa)– 2011
Fela etter’n far (Singiel)– 2011
Sjuguttmyra (Demo)– 2013

Łącza:
myspace.com/myrkgrav
lastfm.pl/music/Myrkgrav
facebook.com/Myrkgrav