Nebelhorn jest niemieckim projektem muzycznym, którego właściwie jedynym i stałym członkiem jest Weiland. Muzyka tworzona przez zespół jest odbiciem tego, czym się Weiland fascynuje – czyli skandynawskich mitów i opowieści.

Początki kapeli sięgają roku 2002, kiedy to w niemieckim mieście Murrhardt pan Gordon Schuricht – Weiland, wpadł na pomysł stworzenia zespołu, którego muzyka łączyłaby black metal z wikińskim graniem. Muzyka tworzona przez kapelę miała być hołdem dla skandynawskiej kultury, sztuki i historii. Jednak od pomysłu trzeba przejść do czynu, Weiland stworzył, więc własny materiał, a do jego odsłuchania zaprosił znajomych muzyków. Nagrania nie były dopracowane, ale spotkały się z bardzo entuzjastycznym przyjęciem wśród znajomych Schurichta. Choć pomysł muzyka został pozytywnie odebrany, nie pomogło mu to w skompletowaniu ludzi mogących w pełni zaangażować się w projekt i poświecić Nebelhornowi wystarczająco dużo czasu. Poszukiwania muzyków trwały prawie dwa lata, podczas których Weiland tworzył i dopracowywał materiał. Po znalezieniu wokalisty i perkusisty, w styczniu roku 2004 Nebelhorn wydaje swój debiutancki mini album, Utgard. Niestety, obaj muzycy, którzy brali udział w nagrywaniu odeszli z zespołu, a Weiland nadal musiał szukać ludzi, którzy mogliby z nim grać. Tym razem poszukiwania trwały nieco krócej, a ich efekt objawił się w postaci pierwszego pełnowymiarowego albumu – Gen Helwegs Grund, wydanego w 2005 roku. Kolejna płyta – Fjordlands Sagas ukazała się w listopadzie 2007 roku. W efekcie wszystkich zawirowań wokół składu, oprócz Weilanda w nagrywaniu każdej z płyt udział brali inni muzycy sesyjni. Jeśli chodzi o samą nazwę zespołu – Nebelhorn – to pochodzi ona od szczytu znajdującego się w niemieckiej części Alp.

Teksty, napisane w języku niemieckim, opowiadają o nordyckiej mitologii oraz wikińskim życiu i zarówno one, jak i cała muzyka, są dziełem Weilanda. Na płytach odnajdziemy chropowaty męski śpiew przeplatany czystymi chóralnymi wokalami. Natomiast muzyka – szybka i pełna energii, potrafi płynnie przechodzić w podniosłe, chwytliwe melodie.

Skład:
Weiland – muzyka i teksty

Dyskografia:
Utgard (Demo) – 2004
Gen Helwegs Grund (CD) – 2005
Fjordlands Sagas (CD) – 2007

Łącza:
nebelhorn-vikingmetal.de/ – oficjalna strona
myspace.com/nebelhorn
last.fm/music/Nebelhorn