arkona_logo

W maju ubiegłego roku muzycy rosyjskiej Arkony rozpoczęli prace nad nowym długograjem. 13 października zakończyli nagrywanie wszystkich 9 nowych kawałków. I nareszcie, 3 lutego całość została przekazana do Napalm Records, gdzie płyta zostanie poddana masteringowi. 25 kwietnia album Jaw’ (Явь) trafi na sklepowe półki.

arkona_jaw_cover

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami muzyków, płyta Jaw’ (Явь) ma być nowym rozdziałem w ich historii, albumem unikalnym, różnym od poprzednich prac zespołu. Jak sami mówią, nagranie tych 70 minut muzyki kosztowało [nas] mnóstwo nerwów, czasu i siły, ale nareszcie możemy powiedzieć: “Tak! Zrobiliśmy to!”. Wszystkie osoby zaangażowane w prace nad płytą wzniosły się na najwyższy poziom ich muzycznych umiejętności. Czasami musieliśmy na nowo uczyć się gry na instrumentach, jednak teraz, kiedy cała ta praca jest za nami, możemy powiedzieć, że jest to kolejny krok naprzód, że nasza trzyletnia podróż [od czasu wydania płyty Слово (Słowo)] została ukończona!

Niecierpliwi już teraz mogą zamówić nowy krążek w oficjalnym sklepie Napalm Records. Dostępnych jest kilka wersji, w tym limitowany do 500. egzemplarzy boxset. Dostępny jest już także do odsłuchu teaser jednego z nowych utworów – Na straże nowych let (На страже новых лет).

Przypomnijmy jeszcze, że wraz ze wspomnianą płytą, wydane zostanie nowe DVD Rosjan, zatytułowane Decade of Glory. Jeden z kawałków dostępny jest do odsłuchu poniżej:

Poniżej prezentujemy pełną tracklistę płyty Jaw’ (Явь):

1. Зарождение (Zarożdienije)
2. На страже новых лет (Na straże nowych let)
3. Сербия (Sierbija)
4. Зов пустых деревень (Zow pustych dieriewień)
5. Город снов (Gorod snow)
6. Ведьма (Wied’ma)
7. Чадо индиго (Czado indigo)
8. Явь (Jaw’)
9. В обьятьях крамолы (W objatjach kramoły)

Nie są to jednak wszystkie dobre wiadomości z obozu Rosjan. Jak wspominaliśmy, miesiąc temu, po 11 latach wspólnej pracy, z przyczyn osobistych z zespołem pożegnał się perkusista Wład „Artist” Sokołow (Влад „Artist” Соколов). Szczęśliwie, błyskawicznie udało się im znaleźć zastępstwo – nowym bębniarzem Arkony został znany i ceniony Andriej Iszczenko (Андрей Ищенко), mający za sobą występy m.in. w takich grupach, jak Ashen Light, Izmoroz’ (Изморозь), Put’ Sołnca (Путь Солнца), Blaze Bayley (live), Rarog (Рарогъ) (live), Crystal Abyss, Kartikeya, Kalevala (Калевала), Butterfly Temple (live), Sinful (live), Paul DiAnno i wielu, wielu innych. Pomagał on także samej Arkonie – i to właśnie podczas prac nad opisywanym powyżej krążkiem Jaw’ (Явь).

iszczenko_arkona