Od ostatniego albumu GlittertindLandkjenning, minęły już przeszło 4 długie i ciche lata, ale po takim okresie wyczekiwania przyszedł w końcu czas na wydanie kolejnej płyty. Zespół podpisał kontrakt z nową wytwórnią – Indie Recordings efektem, czego jest zapowiedź wydania czwartego studyjnego krążka. DjevelsvartCzarny Diabeł, wydany zostanie 22 listopada tego roku w Norwegii, Niemczech, Austrii i Szwajcarii, a trzy dni później będzie miał swą oficjalną premierę w pozostałych krajach.

Glittertind djevelsvart

Płyta Djevelsvart ma zabierać słuchacza w podróż po mrocznych stronach życia człowieka. Inspiracje do tekstów zaczerpnięte zostały z literatury, w której to pod koniec XIX wieku pisarze zastanawiali się nad tym, co oznacza bycie „nowoczesnym człowiekiem”, o tym jak religia utraciła swój wpływ na życie ludzi, o osamotnieniu podczas pracy w ogromnych fabrykach i wreszcie o rozrastających się i przytłaczających swych mieszkańców miastach. Przede wszystkim zostają tu poruszone tematy samotności i wyalienowania pośród społeczeństwa i trudności w odpowiedzeniu sobie na pytanie – Kim jestem?

Egzystencjalna tematyka Djevelsvart wynika także z osobistych przeżyć założyciela zespołu Torbjørna Sandvika, którego dziewczyna od 4 lat walczy z ciężką chorobą. Również zamachy w Norwegii, które 22 lipca 2011 roku poruszyły cały świat, znalazły swoje odbicie w muzyce. Piosenka Sprekk for sol została zadedykowana fanowi Glittertindu – Torjusowi Jakobsenowi Blattmanowi, który zginął podczas strzelaniny na wyspie Utøya. Utwór ten jest także osobistym sprzeciwem zespołu przeciwko prawicowemu ekstremizmowi i ideologii nienawiści.

djevelsvart

Autorką okładki Djevelsvart jest norweska artystka Linda K. Røed, która wcześniej zajmowała się także oprawą graficzną płyty Darkthrone, a inne jej prace odnaleźć można pod tym linkiem.

A tak prezentuje się tracklista Djevelsvart:
1.Inngang (Wstęp)
2.Djevelsvart (Czarny Diabeł)
3.Sundriven (Rozdarty)
4.Sprekk for sol (Rozerwany przez słońce)
5.Kvilelaus (Niespokojny)
6.Trollbunden (Oczarowany)
7.Nymåne (Nowy księżyc)
8.Tåketanker (Mgliste myślenie)
9.Stjerneslør (Zasłona gwiazd)
10.Utgang (Wyjście)

httpv://www.youtube.com/watch?v=fNFhon2kOpU&feature=player_embedded#t=76