Pod koniec minionego roku udostępniliśmy informację o nowym albumie białoruskich folk metalowców z Litvintroll. Dziś znamy wreszcie datę jego premiery. Płyta Czornaja panna zostanie zaprezentowana 18 maja w mińskim klubie Re:Public. Podczas specjalnego koncertu muzykom towarzyszyć będą przyjaciele z moskiewskiego zespołu Rarog (РарогЪ).

Jak informują sami muzycy, album ten jest zwieńczeniem „trzyletniego szlaku, który przeszedł zespół od momentu wydania swojego debiutanckiego albumu […]”. W międzyczasie z różnych przyczyn doszło do kilku zmian składu, co w połączeniu z aktywną działalnością koncertową utrudniało pracę nad kolejnym materiałem. Mimo to rodziły się pomysły na nowe utwory. Przy tym styl zespołu, w związku z pojawieniem się nowych muzyków, wyewoluował, odbiegając od standardowego folk metalu. Szczególnie zaznaczył się wpływ doom metalu. Zmianie uległa także tematyka utworów, w której obok pieśni o trollach usłyszeć możemy teraz także kawałki dotyczące aktualnych tematów.

Celem muzyków podczas pracy nad nowym materiałem było osiągnięcie jak najlepszego brzmienia pod każdym względem, w tym pod względem produkcyjnym. Dlatego do pomocy zaprosili Aleksieja Bołotowa, który zajmował się wcześniej m.in. produkcją ostatniej płyty legendy białoruskiej sceny metalowej Gods Tower.

Na płycie Czornaja panna nie usłyszymy szeregu takich samych utworów. Każda spośród ośmiu piosenek ma swoją historię. Każda brzmi inaczej. Historia dwóch z nich sięga do naszego kraju. I to nie tylko znanej wielu osobom Lipki. Po szczegóły odsyłamy na oficjalną stronę zespołu.

Okładkę najnowszego wydawnictwa zaprojektowała niejaka Devor, która jest także autorką okładki debiutanckiej płyty Litvintroll.

Tracklista nowego płyty trolli prezentuje się następująco (kolejność dowolna; tytuły zapisane zgodnie z oryginałem):

Da Siabra
Kryzak (Piesnia Pra Trolau II)
Kamarova Smierc
Lipka
Karaleuskaja
Czornaja Panna
Ad Astra
Lasun

Niecierpliwi mogą już teraz zapoznać się z trzema utworami z nadchodzącej płyty oraz z trailerem najnowszego wydawnictwa:

Płytę muzycy dedykują zmarłemu tragicznie we wrześniu minionego roku basiście grupy Alehowi Klimczance.