trollfest_logo

Trolle z Norwegii mają za sobą niezwykle intensywny rok. W końcu w ubiegłym roku świętowali swoje dziesięciolecie! Co jednak nie powstrzymało ich od prac nad nowym albumem. No i, zgodnie z obietnicami, Kaptein Kaos jest nareszcie gotów! I już 28 marca, dzięki austriackiej wytwórni NoiseArt Records, trafi do sprzedaży.

trollfest_cover

Muzycy Trollfest rozpoczęli prace nagraniowe w czerwcu ubiegłego roku. Nawiedzili w tym celu dUb Studio w Oslo. Część nagrań wykonali jednak w swoim osobistym “Trollskogen Recording Facilities“. Twórca dUb Studio, norweski muzyk Endre Kirkesola, zajął się również miksami. Nagrywając tę płytę, po raz pierwszy w swej historii, muzycy zrezygnowali z jakichkolwiek cyfrowych ulepszaczy, skupiwszy się na naturalnym brzmieniu m.in. bębnów. Jak sami pisali – na organicznym brzmieniu TrollfesT.

Autorami powyższej okładki są szwedzki rysownik Jonas Darnell oraz designer Terje Johnsen, którzy współpracują z zespołem od dłuższego czasu.

Lirycznie płyta zakorzeniona jest w fantastycznym świecie wymyślonym przez muzyków Trollfest. Opowiada historię tytułowego Kapitana Chaosa, który, zgodnie z ich słowami, stworzył wehikuł czasu i podróżuje poprzez kolejne epoki.  A podczas swojej podróży… bawi się! Oczywiście w sposób dostępny wyłącznie osobom, które wehikuł czasu posiadają.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, muzycznie nowy album będzie nieco odmienny od poprzednich – ma być bardziej melodyjny, z silniejszym niż do tej pory wpływem światowego folkloru. Dlatego też obok wschodnioeuropejskich inspiracyj, usłyszeć będzie można elementy folkloru skandynawskiego, azjatyckiego, a nawet rytmy tango!

trollfest_band

Jednym z pierwszych recenzentów płyty był Jonne Järvelä z fińskiego KorpiklaaniBrzmienie Trollfest, wraz z płytą “Kaptein Kaos”, stało się jeszcze bardziej chwytliwe, melodyjne i zakręcone niż kiedykolwiek. Naprawdę podobają mi się te chore aranżacje i instrumentarium. Wokale są niezwykle różnorodne. Nigdy do tej pory nie słyszałem czegoś takiego. Moim osobistym faworytem jest piosenka “Solskinnsmedisin”. Niesamowity album! 

Skoro już wiemy, jaki utwór podoba się Jonnemu Järveli, poznajmy całą tracklistę nowej płyty:

1. Trolltramp
2. Kaptein Kaos
3. Vulkan
4. Ave Maria
5. Filzlaus Verkündiger
6. Die Grosse Echsen
7. Seduction suit no.21
8. Solskinnsmedisin
9. Troll Gegen Mann
10. Sagn Om Stein
11. Renkespill
12. Kinesisk Alkymi
13. Døden banker på

Płytę można już zamawiać na stronie wydawcy NoiseArt Records: jako limitowany digipak wraz z koszulką i plakatem oraz jako digipak wraz ze specjalnym DVD.

Coby wypromować płytę, trolle wybierają się w kwietniu w krótką trasę koncertową Kaos Over Europe. Towarzyszyć im będą dwa niemieckie zespoły – Finsterforst oraz Cryptic Forest. Niestety nie zawitają do Polski. No chyba, że ich zaprosicie