zgard_logo

Ukraiński Zgard powraca z kolejnym, czwartym już długograjem. Płyta Созерцание (dla anglofonów – Contemplation) ukaże się za nieco ponad miesiąc – 23 czerwca, nakładem ukraińskiego wydawnictwa Svarga Music. Płyta dostępna będzie w dwu wersjach i z dwoma okładkami w związku z tym. Obydwie okładki, podobnie jak w przypadku poprzednich płyt, przygotowane zostały przez transylwański duet występujący pod szyldem Kogaion Art.

Pierwsza wersja, to standardowa płyta CD:

zgard_cover_1

Druga natomiast to limitowany do 100 kopii digipack:

zgard_cover_2

Prace nad nowym krążkiem zakończono w lutym tego roku. Jaromysł (Яромисл), autor projektu, zaprosił do kooperacji zaprzyjaźnionego wokalistę i perkusistę. Ich współpraca, zgodnie z opisem wytwórni, zaowocowała płytą o atmosferze bardziej organicznej niźli “kosmicznej”, którą charakteryzowały się dotychczasowe wydawnictwa, dzięki czemu karpacki mistycyzm został lepiej zilustrowany. Jak zwykle, elementy folkowe występują na pierwszym planie, ale oczywiście nie w przesycie i nie przysłaniają części gitarowej. Całość zamyka się w siedmiu długich, okołodziesięciominutowych utworach. Dwa z nich zostały już udostępnione do odsłuchu. Pierwszy z nich, to otwierający płytę utwór Високогір’я (Highlands):

Kolejny natomiast, to utwór zatytułowany Дзвін потойбіччя (Underworld bells):

Poniżej znajduje się pełna tracklista albumu Созерцание (Contemplation) w wersjach oryginalnej i angielskiej:

1. Високогір’я (Highlands)
2. Дзвін потойбіччя (Underworld Bells)
3. Созерцание (Contemplation)
4. Журавлиний клин (Wedge of Cranes)
5. Забуття (Silence)
6. Спогади перевтілень (Incarnation Memory)
7. Через ліс (Through the Forest)

Bijąc się w pierś, przyznać musimy, iżeśmy przegapili split z udziałem Zgard, wydany w lutym tego roku. Krążek Ascension: Paramatman powstał we współpracy z młodym rumuńskim zespołem Prohod, grającym atmosferyczną odmianę black metalu z licznymi elementami ludowymi. Split ukazał się w wyniku kooperacji niemieckiego Purity Through Fire i Fimbulvinter Productions.

zgard_prohod_split_cover

Płyta zawiera łącznie 9 utworów – cztery od Zgard i pięć od Prohod. Oprawą graficzną ponownie zajął się wspomniany powyżej duet z Kogaion Art.

Tracklista prezentuje się następująco:

1. ZgardCreak of the Tree
2. ZgardWander the Mist 
3. ZgardCold Sundown
4. ZgardMadness
5. ProhodVăzduh Însîngerat
6. ProhodSuflarea Chintesenţei
7. ProhodViscol de Tăciune
8. ProhodCalea Visului
9. ProhodSuiş Către Vîrful Uitării Lumeşti