Już zaledwie trzy tygodnie zostały do premiery najnowszego wydawnictwa izraelskich prog-metalowców z Orphaned Land – płyta All is One ukaże się w Europie już 24 czerwca nakładem niemieckiego wydawnictwa Century Media Records. Do tej pory muzycy uraczyli nas dwoma utworami spośród jedenastu, jakie znajdą się na płycie. Na tym jednak nie koniec – od kilku dni mamy okazję posłuchać kolejnego – lirycznej ballady pt. Brother:

Utwór Brother, to ballada o dwu braciach uważanych za ojców wszystkich Żydów i Arabów. Zgodnie ze słowami lidera zespołu, Kobiego Farhi, “jest to pieśń syna Abrahamowego Izaaka, którą kieruje do brata Izmaela, zrodzonego z innej matki. Izaak uważany jest za ojca narodu żydowskiego, a Izmael za ojca wszystkich Arabów. Oznacza to, że Żydzi i Arabowie są braćmi i wierzymy, że źródłem dzisiejszych konfliktów izraelsko-arabskich jest niezakończony konflikt tych dwu braci. Każda ze stron konfliktu uważa, że ma słuszność, przez co napełniają się nienawiścią. Każda strona jest zajęta udowadnianiem, że jest ofiarą tego konfliktu i nie jest dla nich ważne, że w istocie są braćmi. Ludzie zapomnieli, że nasze języki, imiona i historia są podobne.

Interesujące jest to, że ofiara, o jaką Bóg poprosił Abrahama jest odmienna u każdego z tych ludów. W wersji biblijnej Abraham poświęcić miał Izaaka, w wersji arabskiej Izmaela. Każdy zatem nagina historię pod siebie, co wywołuje kolejne konflikty. Przypomina to nieco kłótnię dwójki małych dzieci. […].

Brother to pieśń o zapomnianej miłości dwu braci, którzy stali się nagle śmiertelnymi wrogami. […] nie ma ona wydźwięku politycznego […]. My, jako muzycy, nie stajemy po żadnej stronie. My tylko opowiadamy historię. I zdecydowaliśmy, że będziemy tym pierwszym dorosłym z braci, który powie: “Wybacz mi, bracie”. Przede wszystkim dlatego, że dorosłość oznacza czasami umiejętność przepraszania, niezależnie od tego, po czyjej stronie leży wina.

Dedykujemy ten utwór, wraz z ogromem miłości, nadziei i wiary, naszym izraelskim i arabskim braciom”.

Tracklista płyty All Is One prezentuje się następująco:

01. All Is One
02. The Simple Man
03. Brother
04. Let The Truce Be Known
05. Through Fire And Water
06. Fail
07. Freedom
08. Shama’im
09. Ya Benaye
10. Our Own Messiah
11. Children

Przypomnijmy jeszcze na zakończenie, że zespół Orphaned Land dane nam będzie zobaczyć tej jesieni na żywo w Polsce – 2 października muzycy wystąpią w warszawskim klubie Proxima, a dzień później w krakowskim klubie Lizard King.