Jak uczy nas historia – muzycy black metalowi po osiągnięciu pewnego wieku,często schodzą nieco ze swoich dotychczasowych ścieżek muzycznych i tworzą projekty viking-, pagan- lub folk metalowe. Nie inaczej było i w tym przypadku. Zdeněk Pačess Vlček, znany dotąd z występów w znanych czeskich zespołach black metalowych Asgard i Defeated, pewnego dnia, przeczytawszy liczne zbiory czeskich podań i legend, postanowił stworzyć nowy projekt w nieco innym stylu – tak właśnie narodził się Pačess.

Jest to wcale ciekawa mieszanka melodyjnego black metalu i atmosfery wikińskich sag. Jednak teksty, pisane w całości po czesku, nie traktują o wyprawach Wikingów, lecz o przedziwnych i mrocznych historiach związanych z tzw. liliową górą, czyli owianym tajemnicami i legendami kopcem górującym nad miejscowością Luleč, z której pochodzi założyciel.

Mroczna jest i sama muzyka Pačess – ciężkie i momentami monotonne brzmienia gitar, dopełnione szybką perkusją i skrzekliwym wokalem, przeplatają się z akustycznymi, dosyć lirycznymi partiami gitarowymi i chropowatym głosem wokalisty. Całość jest bez wątpienia interesująca, choćby właśnie ze względu na obecność tekstów w języku czeskim.

Niestety, przyszłość zespołu ciężko jest przewidzieć. Informacji o projekcie jest jak na lekarstwo (przy tym większość z nich jest dostępna wyłącznie w oryginale), istnieje zatem uzasadniona obawa, że jego istnienie zakończy się na jednej wydanej płycie.

Członkowie:

Zdeněk Pačess Vlček – wszystkie instrumenty, wokale

Dyskografia:

Monte Liliorum (CD) – 2011

Łącza:

Bandzone