Warszawska Morhana to zespół z długoletnim stażem, który jednak do tej pory nie mógł doczekać się swojego pierwszego, pełnego albumu. Wreszcie, po kilku EP-kach i demówkach oraz paru dobrych latach wyczekiwania, 5 grudnia 2015 roku ukazał się krążek When the Earth Was Forged.

Morhana FolkMetal.pl

5 grudnia 2015 roku nakładem wytwórni Art of the Night Productions ukazał się album When the Earth Was Forged stołecznej formacji Morhana. Jest to pierwsza pełna płyta założonego w 2006 roku zespołu. Znalazło się na niej miejsce dla dwunastu utworów, które łącznie trwają nieco ponad 51 minut. Fani znajdą wśród nich zarówno starsze, dobrze już przez nich znane kompozycje, jak The Traveller czy Dreamland, nie zabraknie jednak powiewu świeżości pod postacią między innymi bonusowego Giants of Ice czy opublikowanego ostatnio w sieci Trolls on the Sea.

Płyta jest kwintesencją twórczości zespołu. Słuchacze odnajdą tu wiele ostrych, gitarowych riffów, balansowanych delikatnością fletu i skrzypiec. Nie zabraknie także lżejszych, folkowych ballad (Strzyga), a także typowych “rozkręcaczy publiczności”. W tekstach zespół odwołuje się do mitologii nordyckiej i skandynawskiej, ale też do bliskich nam motywów słowiańskich. Odnajdziemy w nich także te o mniej wzniosłym, biesiadnym charakterze (WTF). When the Earth Was Forged jest także pierwszym w historii zespołu wydawnictwem, na którym zamieszczono utwór całkowicie po polsku (Mgła).

Na płycie gościnnie wystąpiła Aminae z Runiki, użyczając zespołowi swojego głosu w Intrze. Zespół współpracował także z czeskim grafikiem Petrem Šťovíkiem przy projekcie okładki, a także z Karolem Dobrowolskim przy obrazach w booklecie. Nagrań dokonano w 13 Studio, a odpowiedzialny był za nie Romuald Vorbrodt, podobnie, jak za kwestie mixu oraz masteringu.

Cover FolkMetal

Tracklist:

 1. Intro
 2. When the Earth Was Forged
 3. Morhana
 4. Mgła
 5. The Traveller
 6. Trolls on the Sea
 7. Dreamland
 8. WTF
 9. Plinn
 10. Strzyga
 11. Sleeping Knight
 12. Giants of Ice [bonus track]

Zespół po raz pierwszy zaprezentuje album podczas Roarfestu, który odbędzie się 12 grudnia w klubie Mechanik. Więcej informacji o wydarzeniu odnajdziecie tutaj.

Przy okazji premiery FolkMetal.pl przygotowało dla Was konkurs, w którym do wygrania jest jeden egzemplarz When the Earth Was Forged. Wystarczy, że wyślecie odpowiedzi na trzy podane poniżej pytania na adres folkmetalpl@gmail.com, a weźmiecie udział w losowaniu. Zgłoszenia przyjmujemy do 20 grudnia.

 1. Jaki tytuł nosi pierwszy pełny album zespołu Morhana?
 2. Który utwór na płycie napisano w całości w języku polskim?
 3. Jakie dwa typy alkoholu pojawiają się w tekście utworu Trolls on the Sea?