Przegląd wydawnictw ostatnich dwóch miesięcy – lipiec, sierpień

Turisas – Turisas2013 – 6.8/10

Turisas2013

Wydawałoby się, że tak świetny zespół jakim jest Turisas nie może upaść.. Turisas2013 nie jest złym albumem, ale nie takiej jakości do jakiej przyzwyczaili nas wojownicy z Finlandii. Utwory na płycie są jakby zlepione w jedną całość, bez żadnej koncepcji. Dużo tutaj chaosu i niedopracowania. Teksty pozostawiają wiele do życzenia, niekiedy można nawet rzec, że są dziecinne. Mimo wszystko, da się wyciągnąć parę ciekawych i wartościowych utworów, momentów. Niestety muzyka zespołu ewidentnie płynie w heavy metalowe rejony, instrumenty folkowe i symfonia zostały odsunięte na bok. Miejmy nadzieję, że to tylko jednorazowa wpadka zespołu.

Thrudvangar – Tiwaz – 7/10

Thrudvangar

Całkiem niezły, lecz typowy Pagan Metal z Niemiec. Niestety nie znajdziemy tu nic nowego, słuchając tych utworów można stwierdzić, że już gdzieś to kiedyś słyszeliśmy.

Árstíðir lífsins / Helrunar – Fragments – A Mythological Excavation (split, EP) – 8/10

HelrunarAL13

Ciekawe połączenie twórczości dwóch zespołów, Helrunar wykonuje muzykę określaną jako pagan black metal, zaś Árstíðir lífsins łączy black z folkiem. Na płycie usłyszymy dwa utwory (które łącznie trwają prawie 35 minut) naładowane atmosferycznymi wstawkami i nietuzinkowym wokalem.

Frosttide – Awakening – 8.2/10

frosttide

Zespół jest swego rodzaju kopią Ensiferum, album “Awakening” z daleka wygląda na bliźniaka „From Afar”. Muzycznie panowie poradzili sobie bardzo dobrze – jest może trochę mniej agresywniej niż na „płycie bliźniaka”, ale wszystko na bardzo dobrym poziomie. Za to wokalnie wyszło już trochę gorzej, czasami wydaje się, że growl po prostu nie wyrabia.. Tutaj pełnowymiarowa recenzja.

Ereb Altor – Fire Meets Ice – 8.4/10

erebaltor

Niezbyt znany zespół, a ma na swoim koncie już 4 długogrające albumy. Muzyka zespołu to swego rodzaju kontynuacja tego co robił Quorthon (lider Bathory). Podobnie jest i z Fire Meets Ice, znajdziemy tutaj wiele elementów viking metalowego Bathory: długie i epickie kompozycje, chórki czy potęże riffy.

Vorna – Ajastaika – 8.4/10

vorna

Świeży debiut folk/black metalowej kapeli z Finlandii. Oryginalne rozwiązania nadają temu albumowi duże znaczenie, jedno z lepszych tego typu wydawnictw w tym roku.

Equilibrium – Waldshrein (EP) – 8.5/10

equilibrium

Po 3 latach przerwy od ostatniego wydawnictwa zespołu dostaliśmy bardzo dobrą próbkę tego co ma znaleźć się na następnym długogrającym albumie. Equilibrium zawsze zaskakiwało niespotykaną melodyjnością i zgrabnym połączeniem folku z metalem, podobnie jest i tym razem. Nie pozostaje nic innego jak czekanie na pełnowymiarowy album.