Jak wiadomo na naszych rodzimych ziemiach istnieje conajmniej kilka zespołów, grających folk metal. Śmiało powiedzieć można że jedno z miejsc w czołówce zajmuje założony w Ustroniu Radogost.
Jak wiele grup folk metalowych wykorzystują ludowe instrumenty.
 87523_logo

HISTORIA:

Formacja Radogost powstała w 2006 roku z inicjatywy gitarzysty Łukasza Muschiola (twórcy projektu Immemoratus), który przyjął na siebie także rolę pierwszego wokalisty kapeli, oraz perkusisty Łukasza Goszyka. Obaj muzycy znali się już wcześniej z zespołu Anal Fire, jednak tym razem postanowili zerwać ze standardowymi koncepcjami muzyki metalowej i wprowadzić do niej motywy folkowe. W ten sposób do grupy dołączył skrzypek Jan Musioł.

Początkowo zespół zamierzał skupić się jedynie na nagraniu materiału, który miał znaleźć się w Internecie, jednak szybko pojawiły się okazje do zaprezentowania muzyki Radogosta na żywo. Dzięki temu skład został poszerzony o basistę Adama Gluzę, a zespół zaczął koncertować. Okazało się to strzałem w dziesiątkę, ponieważ publika bardzo entuzjastycznie przyjęła kompozycje Radogosta, zaś nieustające pytania o pierwszą długogrającą płytę grupy zmobilizowały członków kapeli do nagrania albumu Dwa hektary żywego lasu, co nastąpiło jeszcze w 2006 roku. Po tym wydarzeniu do Radogosta dołączył kolejny muzyk – gitarzysta Marian Kolondra.

W latach 2006-2008 nastąpiły dwie zmiany w składzie. Grupę opuścił Adam Gluza, a jego miejsce zajął Andrzej Spyra, którego później zastąpił Bartłomiej Tabak. Był to czas wzmożonej aktywności koncertowej Radogosta. Grupa występowała między innymi z takimi zespołami, jak: Alkonost, Butterfly Temple czy rosyjska Arkona. Wiele koncertów grupa zagrała za granicą, głównie w Czechach i na Słowacji. W 2008 roku został nagrany także drugi album pod tytułem W cieniu wielkiego dębu, zaś do utworu Pieśń o rycerzu z Czantorii, pochodzącego z poprzedniej płyty, TVP Katowice zrealizowała teledysk.

12080065_1046134098752649_7130130950287874168_o

zdjęcie pochodzi z Facebookowego profilu zespołu

W roku 2009 nastąpiły duże zawirowania w kapeli. Skład opuścił Marian Kolondra, którego miejsce zajął grający dotychczas na basie Bartłomiej Tabak, a rolę basisty powierzono Szymonowi Kaczmarkowi. Wkrótce jednak okazało się, że nie wszyscy członkowie zespołu mają taki sam pogląd co do przyszłości Radogosta. Narastający konflikt doprowadził do zawieszenia działalności grupy, a następnie odejścia z formacji Łukasza Goszyka, Bartłomieja Tabaka oraz Szymona Kaczmarka.

Mimo niezbyt optymistycznych widoków na przyszłość, pozostali dwaj członkowie zespołu postanowili grać dalej i podnieść Radogosta z gruzów. W ten sposób, z początkiem 2010 roku, do Łukasza Muschiola i Jana Musioła dołączył ponownie Marian Kolondra, a za perkusją zasiadł Marcin Tatar. Grupa znalazła także nowe miejsce na próby, które początkowo odbywały się bez basisty. Wreszcie jednak i ta rola została obsadzona – nowym basistą Radogosta został Rafał Bujok.

Z końcem 2010 roku Łukasz Muschiol postanowił zrezygnować z funkcji wokalisty i skupić się na gitarze. Z kolei funkcję „drącego gardło” powierzono doświadczonemu wokaliście, byłemu liderowi rybnickiej formacji Goddess of Sin, Marcinowi Wieczorkowi, który zajął się także warstwą tekstową nowych utworów Radogosta. W ten sposób, w pełnym składzie, zespół wkroczył w rok 2011. 17 sierpnia 2012 roku kapela wydała nowy album Dark Side of the Forest, promowany przez teledysk do utworu Watra.

W 2014 roku zespół wraca „do korzeni”, chęć powrócenia do starej sprawdzonej formuły inicjuje powrót Mussiego na wokal. Radogost w starym składzie rozpoczyna nagrania nowej płyty. 8 sierpnia 2015 roku, podczas III Nocy Folk Metalowej, ma miejsce premiera czwartego albumu pt. Dziedzictwo Gór; o krążku sam zespół mówi tak: „Do tej pory najlepsze co stworzyliśmy”.

SKŁAD ZESPOŁU:

Aktualni członkowie:

Jan ‘Młody’ Musioł – skrzypce
Marian Kolondra – gitara
Łukasz ‘Mussi’ Muschiol – gitara, wokal
Marcin ‘Talar’ Tatar – perkusja
Rafał Bujok – gitara basowa

Dawni członkowie:

Szymon Kaczmarek – gitara basowa
Adam Gluza – gitara basowa
Łukasz ‘Goszki’ Goszyk – perkusja
Bartłomiej Tabak – gitara
Andrzej Spyra – gitara basowa
Marcin Wieczorek – wokal 

DYSKOGRAFIA:

* Dwa Hektary Żywego Lasu (album) 2006
* To Nie Był Wilk (minialbum) 2006
* W Cieniu Wielkiego Dębu (album) 2008
*Dark Side Of The Forest (album) 2012
*Dziedzictwo Gór (album) 2015
*Przeklęty (album) 2018

Strona zespołu: radogost.pl

Profil zespołu na portalu Facebook: Radogost