W ciągu kilkunastu swojej kariery muzycznej która zaczęła się w 1995 roku, Skyforger wyrósł na najbardziej rozpoznawalny zespół łotewski i w ogóle bałtyjski, umożliwiając tym samym poznanie łotewskiej kultury, historii i mitologii szerokiej publiczności. Muzyka grupy zmieniała się z płyty na płytę – jak chociażby na albumie Zobena Dziesma, który w całości zagrany jest na instrumentach ludowych, aczkolwiek zawsze najważniejszym elementem był metal o masywnym brzmieniu, zabarwiony folkową melodyką i okraszony bardzo charakterystycznym wokalem. Do tego dochodzą liczne ludowe instrumenty, które choć używane są dość oszczędnie, tworzą bardzo sugestywny klimat.

Pierwszy krążek wypuszczony do obiegu w 1997 roku nosił nazwę “Semigalls’ Warchant” opowiadał o ostatnich wolno żyjących plemionach pogańskich najeżdżanych przez chrześcijan w trzynastym wieku. Muzycy tworząc tą płytę inspirowali się głównie skandynawskim black metalem. Mocnym smaczkiem jest użycie instrumentów ludowych które przybliżają nam czasy opisywane na płycie. Na kolejnej płycie  “Kauja pie Saules” (“Battle ofSaule”) wydanej w 1998 roku Łotysze poprzez muzykę opisują pradawną historię Łotwy i jej pogańskie zwyczaje. Skyforger w 200o roku wydaje kolejną płytę ‘Latvian Riflemen’. tym razem opisując bohaterskie czyny strzelców Łotewskich uczestniczących w bitwach i potyczkach pierwszej wojny światowej. W 2002 zespól podpisuje kontrakt z niemieckim wydawnictwem German label Folter Records, przyniosło to pozytywny skutek. Dzieckiem tego kontraktu jest kolejny 4 krążek zatytułowany “Thunderforge”. Jest to powrót do początku działalności zespołu, zespół wraca do tematyki Pagan Metalowej. Następnym albumem również wydanym w 2003 roku za pośrednictwem niemieckiego wydawnictwa jest album “Zobena Dziesma”. Jest to album akustyczny zaśpiewany zarówno po  łotewsku, jak i po łatgalsku; jak członkowie zespołu mówią – ta płyta stanowi swoisty ukłon w stronę ich przodków. w 2005 roku po kilku letnim rozwoju Łotysze wydają kolejny album długogrający “Semigalls’ Warchant” do którego dołączone było demo. Album ten stanowi swoisty miks ekstremalnej muzyki z melodyjnym wtórem ludowych instrumentów. Po wydaniu tego dzieła zespół zabrał się do pracy nad kolejnym który opowiada o wyczynach legendarnego bohatera pewnej łotewskiej bajki “‘Kurbads” tak samo nazywa się ich 7 krążek wydany w 2010 roku za pośrednictwem Metal Blade Records.

Utwory wykonywane są w języku łotewskim, co ma niebagatelny wpływ na wydźwięk całości. Po wydaniu albumu Thunderforge, grupa była nominowana do wielu nagród, w tym do łotewskiego Grammy w 2004 roku.

Na stronie internetowej zespołu znaleźć można zarówno tłumaczenia tekstów, jak i sporo wiedzy merytorycznej dotyczącej poruszanej w nich tematyki.

Członkowie:
Peter – gitary, wokal
Edgars “Zirgs” – bas
Edgars “Mazais” – perkusja
Egons – gitary
Kaspars – isntrumenty ludowe, wokale

Dyskografia:
Semigalls’ Warchant (demo tape) – 1997
Kauja Pie Saules(CD) – 1998
Latviešu Strēlnieki (CD) – 2000
Pērkoņkalve (CD) – 2003
Zobena Dziesma (acoustic folk album, CD) – 2003
Semigalls’ Warchant (demo album on CD + new EP) – 2005
Kurbads (CD) – 2010

Łącza:
Oficjalna strona

Profil na Facebook’u

Kanał YouTube

Kanał na MySpace

Kanał na Twitter