Pojawiło się pierwsze EP Ariadne’s Thread o tytule From The Very Beginning… I jak za mitologicznym, magicznym sznurem, możemy podążać dzięki niemu w głąb legend i historii nimi spowitej. Co o nim sądzimy?

W pierwszym, czterominutowym utworze Numinous z mgły tajemnicy spowitej czystą pieśnią, zdaje się wyłaniać zapomniana i refleksyjna treść, wprowadzająca nas w charakter zespołu. Utwór spokojny, lecz tęskny. Rozbudzający ciekawość na kolejne.

W bojowym i transowym Rolandskvadet, który ujmuje partiami instrumentalnymi, przedstawiona zostaje norweska ballada. Pieśń rozwija się, charakterystyczny motyw muzyczny powiela, tworząc spójną całość, która zapada w pamięć.

Kolejną pieśnią, tym razem zaawansowanego XIV-wiecznego średniowiecza jest Je Vivroie Liement, starofrancuski poemat emanujący dworskim klimatem, jednakże zawierający w sobie bardziej żywiołowe partie, przynoszące na myśl elementy muzyki celtyckiej.

Zmieniając kierunek geograficzny, a pozostając w datowaniu, przychodzi pora na staroangielski Als I Lay on Yoolis Night, kolędę, pamiętającą zupełnie inne, niż znane nam, obchody Świąt Bożego Narodzenia, w samym to tytule nawiązując do Jul – święta przesilenia zimowego.

Płyta rozpoczyna się i kończy równie wyraziście, choć w innej otoczce. Miri It Is – wcześniejsza, bo XIII-wieczna angielska pieśń wychwalająca lato, lecz zawierająca także cień trudów nadchodzącej jesieni i zimy. Utwór jest bezsprzecznie pełnoprawnym i kompletnym bretońskim utworem, którego nie sposób przerwać. Rozwijające się i przenikające partie muzyczne udowadniają kunszt muzyków oraz ich potencjał.

Płyta jest przekrojowa i nietuzinkowa, garściami czerpie z europejskiego folkloru, podań historycznych, tajemnicy, oraz odmienności minionych dni – tchnąc w nie, oraz liczne instrumenty –  życie. EP prezentuje się świetnie i w takiej jakości jest też zrealizowane, przy okazji czego warto zwrócić uwagę na trzymanie pieczy nad realizacją Stanisława Słowińskiego. Zespół posiada warsztat, umiejętności, piękny, mocny wokal, ciekawe brzmienie. Fakt, że można usłyszeć na własnej krajowej scenie charakter godny czołowych europejskich twórców gatunku, napawa niezrównanym optymizmem i zaostrza apetyt. I z takim nastawieniem, wyczekujemy kolejnych przejawów twórczości Ariadne’s Thread.

Oceńcie sami! Spotify