smuta_logo

Rosyjska Smuta (Смута) ma za sobą wyjątkowo intensywny rok – w styczniu ukazał się ich już czwarty długograj, płyta Na Siewier (На Север), która w naszym zestawieniu otrzymała najwyższą możliwą notę, we wrześniu zaś ukazał się ich pierwszy w historii teledysk do utworu K siewiernoj stranie (К Северной стране). Nie spoczęli jednak na laurach i już wzięli się do roboty nad kolejnym krążkiem. Bezimienna wciąż płyta poświęcona będzie w całości archaicznym wierzeniem ich rodzimej Jarosławlszczyzny. Oprócz tematyki, koncept płyty scalony będzie postacią głównego bohatera. Podobnie, jak w przypadku poprzedniej płyty, muzyka ma być monolitem pozbawionym przypadkowych dźwiękowych. Dotychczasowe kompozycje, zgodnie ze słowami muzyków, brzmią znacznie bardziej “agresywnie” niż na dotychczasowych wydawnictwach.

smuta_cover

Nowa płyta to jednak nie wszystko – muzycy zakończyli właśnie prace nad coverem nieujawnionego zespołu (ShexnaВедаОпричьВо Скорбях?!) z ich rodzimego Rybińska. W bliżej nieokreślonej przyszłości powinniśmy poznać szczegóły dotyczące tego projektu.

I ostatnia wiadomość – w przyszłym roku, wiosną, zespołowi stuknie 10 lat. Z tej okazji muzycy pracują nad nowym programem koncertowym, który docelowo składać się ma ze wszystkich dotychczas nagranych kawałków.