Historia jednego z najsławniejszych obok chociażby Arkony przedstawicieli rosyjskiego, i słowiańskiego w ogóle, folk metalu zaczyna się w 1996 roku w Obnińsku. Wtedy wychodzi pierwsze demo, a dwa lata później zespół wydaje pełny album, na którym zawiera frapującą mieszankę surowego black metalu i folku. Jednak prawdziwy rozkwit grupie przynosi wydany w 2003 roku album “Horizons“, który ostatecznie definiuje charakterystyczny styl zespołu, rozwijany na dalszych płytach.

Muzyka Temnozor, zmieniająca się z albumu na album, ale wciąż zawierająca charakterystyczne elementy rozpoznawalnego stylu, porywa słuchacza, przenosząc go w przywoływany przez zespół świat słowiańskich wierzeń, starych rosyjskich legend, chwalebnych bitew i zapierających dech w piersi krajobrazów Wschodu. Wszystko to spaja wyraźny koncept, który od ponad 15 lat grupa realizuje na swoich nagraniach.

Nazwa zespołu (czyt. Ciemnozori) to stare, rosyjskie słowo oznaczające moment na krótko przed świtem, a także ucieleśnienie ducha świtu. Członkowie zespołu udzielają się w bardzo wielu innych zespołach, które razem tworzą potężną scenę rosyjskiego pagan/folk metalu.

Członkowie:

Svyagir – perkusja, gitary, bas, klawisze
Gorruth – koncept i teksty
Petr – wokale
Ratibor – wokale, flet
Radosław – wokale

Dyskografia:

B Adin Narod Slawensk (demo) – 1996
Sorcery is strenghtening the Black Glory of Rus’ (CD) – 1998
Fragments… (mini-album) – 2001
Sorcery of Fragments (kompilacja) – 2003
Horizons… (CD) – 2003
Folkstorm of The Azure Nights (CD) – 2005
Eastern Hammer (split) – 2007
Haunted Dreamscapes (CD) – 2010
Twilight at the Winter’s Funeral (DVD koncertowe) – 2010

Łącza:

Myspace
Oficjalna strona