Thy Worshiper to jeden z najlepszych, a przy tym, o dziwo, najmniej znanych polskich zespołów black metalowych. Powstał w 1993 r. we Wrocławiu z inicjatywy niejakiego Gonzo, czyli Marcina Gąsiorowskiego. Jednak już pierwszy utwór z pierwszego demo zespołu pokazał, że muzycy nie zamierzają grać typowo. Nie usłyszymy bowiem na tej kasecie zwykłej blackowej łupaniny, a raczej coś, co można by określić mianem klimatycznego black metalu, może nawet z wpływami ambientowymi. Kolejne demo prezentuje podobny klimat, dopełniony licznymi spowolnieniami tempa i po raz pierwszy – kobiecym wokalem. Na stałe zmienia się także zawartość tekstowa – motywem przewodnim staje się pogaństwo i jego walka z chrześcijaństwem, a wszystkie teksty są przy tym pisane po polsku.

Szybko, bo już w 1996 r., ukazała się pierwsza długogrająca płyta Thy Worshiper, pt. „Popiół (Introibo ad Altare Dei)”. Płyta ta, jak na ów czas, była prawdziwym novum na polskiej scenie – obok szybkich, typowych dla black metalu temp gitarowych i perkusyjnych oraz krzykliwego growlu, usłyszeć można bowiem nostalgiczne zawodzenia kobiety, połączone z wolnymi, akustycznymi tempami gitar i z coraz liczniejszymi folkowymi wstawkami.

Po wydaniu pierwszej płyty zespół się rozsypał. Gonzo zmuszony był na 9 lat zawiesić działalność. Powrócił dopiero w 2005 r. z płytą „Signum”. Płyta ta jest dużo szybsza i bardziej agresywna niż poprzednie wydawnictwa zespołu, jednak nie znikły zupełnie folkowe inspiracje – nadal można usłyszeć kobiece wokale, tempo często zwalnia, a dodatkowo gdzieniegdzie pojawiają się skrzypce, dopełniające epickiego charakteru albumu. Z tekstów, opisanych łacińskimi tytułami, nadal wyraźnie bije niechęć do chrześcijaństwa, a treści pogańskie zostały wzbogacone o starotestamentowe podania o Nefilim, tych, którzy zeszli z nieba na ziemię.

Po wydaniu płyty zespół po raz kolejny zamarł. A przy tym zmienił lokalizację na Dublin, dokąd przeniósł się Gonzo. Począwszy od 2010 r. zespół, wzbogacony o nowy narybek, wznowił działalność. Plany zostało jasno określone – nowa płyta. Bardziej folkowa niż do tej pory, ale nadal zakorzeniona w black metalu. Właśnie w takim stylu muzycy nagrali swoje kolejne już demo „Opowieść jednej nocy”, które światło dzienne ujrzało w 2011 r. Mniej krzyków, więcej kobiecych wokali. Mniej gitar elektrycznych, więcej akustycznych. Coraz wolniejsze, coraz bardziej liryczne tempa. Poszerzone instrumentarium. Atmosfera tajemnicy, mroku, mrocznych rytuałów. Takie właśnie jest to demo i taki też ma być kierunek, w którym zespół zamierza się rozwijać. Zmieniła się też warstwa tekstowa – wyjazd na obczyznę najprawdopodobniej wyzwolił w muzykach tęsknotę za krajem i postanowili dokładniej przyjrzeć się polskiej historii, a gwoli ścisłości rzezi wołyńskiej, o której opowiadają wszystkie utwory.

Przyszłość zespołu wygląda optymistycznie – grają koncerty, udzielają wywiadów, skład zespołu wygląda na stabilny. Pozostaje mieć nadzieję, że nie nastąpi żadna katastrofa, która zniszczyłaby ten jeden z najciekawszych projektów na niewielkiej przecież polskiej scenie folk metalowej.

Członkowie:

Marcin “Gonzo” Gąsiorowski – wokal, gitara akustyczna
Dariusz Kubala – gitara akustyczna i elektryczna
Tomasz Woźniak – gitara basowa bezprogowa
Bartosz Maruszak – perkusja
Tomasz “Grabarz” Grzesik – wokal, bębny, kotły, didgeridoo, djembe
Anna Malarz – wokal

Dyskografia:

Winter Dream (Demo) – 1994
Tym z Krainy Cieni (Demo) – 1994
Popiół (Introibo ad Altare Dei) (CD) – 1996
Signum (Demo) – 2005
Signum (CD) – 2006
Opowieść jednej nocy (Demo) – 2011

Łącza:

Oficjalna strona
Facebook
Twitter
MySpace
ReverbNation
YouTube