Thyrfing to sztokholmska grupa tworząca viking metal. Zyskujący sobie coraz większą popularność zespół ma na swoim koncie już siedem albumów. Nieprzerwanie aktywni od 1995 panowie zapowiadają ich jeszcze więcej. Choć nie tak znani jak Finntroll czy Korpiklaani, wykonują muzykę tak samo wartą uwagi.

HISTORIA:

Thyrfing narodził się w roku 1995 jako pomysł Patrika Lindgrena, Jocke Kristenssona, Peter Löfa i Kimmy’ego Sjølunda. Od początku zespół miał być pobocznym projektem, ponieważ Patrik i Jocke chcieli skupić się na twórczości w innym zespole (Pantheon). Nordycka mitologia i historie z ery wikingów interesowały od dłuższego czasu wszystkich członków grupy, dlatego postanowiono, że ich właśnie dotyczyć będą teksty utworów. Początkowo muzyka zespołu była, jak sami członkowie przyznają, dość prymitywna: perkusja i gitara towarzyszące prostym średniowiecznym melodiom, tworzonym na syntezatorze. Po wydaniu dwóch taśm demo, które zyskały aprobatę w folk-metalowych kręgach, Thyrfing podpisał kontrakt z holenderskim wydawnictwem muzycznym Hammerheart Records. Na ich debiutanckim albumie usłyszeć można bardziej zaawansowane melodycznie utwory. Kolejny album został wydany w marcu 1998. Na swój drugi album, tym razem nagrany w Abyss Studios, ich muzyka zabrzmiała tam bardziej symfonicznie, wciąż jednak zachowano pierwotny, folkowy klimat. Niedługi czas po tym Henke Svegsjö został zatrudniony jako gitarzysta sesyjny. Dziś jest uważany za pełnoprawnego członka zespołu. Urkraft nagrany i wydany został w sierpniu 2000. W tym samym roku zespół odbył dwie mini-trasy koncertowe z Primordial i Shadowbreed, objeżdżając Holandię, Niemcy i Belgię.
Jesienią 2001 roku zespół wszedł od studia wytwórni Dug-Out. Uznany za mistrzowski album Vansinnesvisor, pojawił się na rynku muzycznym w lipcu 2002. Thyrfing zaczął eksperymentować z wokalem, wprowadził również skrzypce i perkusję.
18 kwietnia 2005 Thyrfing “przeniósł się” do wytwórni EMI – w ich studiu nagrany został album Farsotstider, wydany w dniu 21 listopada 2005 roku.
W dniu 13 marca 2007 zespół opublikował komunikat na swojej oficjalnej stronie, deklarując, że Thomas Väänänen i Henrik Svegsjö zdecydowali się opuścić zespół ze względu na brak motywacji. Zamiast Thomasa na wokalu pojawiał się od tamtej pory Jens Ryden. Zespół postanowił również zatrudnić dodatkowego gitarzystę.
Aktualnie tworzą pod skrzydłami wytwórni Regain Records.
Grupa wzięła swą nazwę od przeklętego miecza, pojawiającego się w skandynawskich legendach.

CZŁONKOWIE ZESPOŁU:

Aktualny skład:
Jens Rydén – wokal (od 2007)
Fredrik Jansson – gitara
Kimmy Sjölund – bas
Peter Löf – syntezator
Patrik Lindgren – gitara
Joakim Kristensson – perkusja
Dawni członkowie:
Thomas Väänänen – wokal (1996-2006)
Henrik Svegsjö – gitara (1998-2006)
Vintras – gitara (1997-1998)

DYSKOGRAFIA:

Solen svartnar (Demo) 1995
Hednaland (Demo) 1996
Thyrfing (album) 1998
Hednaland (album-kompilacja) 1999
Valdr Galga (album) 1999
Urkraft (album) 2000
Vansinnesvisor (album) 2002
Farsotstider (album) 2005
Hels Vite (album) 2008