Królowie piwnego folku, aniołowie folklorystycznego piekła, berserkowie piany piwnej – tak o sobie mówią muzycy zespołu Troll Gniot Jel (podpisującego się również z angielska Troll Bends Fir).

Historia zespołu rozpoczęła się w Sankt Petersburgu w 1999 r., kiedy to gitarzysta i wokalista Konstantin „Troll” Rumiancew postanowił opuścić szeregi mało znanego jeszcze wówczas rosyjskiego zespołu viking metalowego Nomans Land, celem stworzenia prostego, przyjemnego, radosnego projektu muzycznego o piwie, pijatykach i skandynawskich duchach. Wkrótce dołączyli do niego kolejni dwaj muzycy Nomans Land – basista Boris Sieńkin i perkusista Siergiej „Biełyj” Wojewodin. Troll należy do bardzo płodnych artystów, dzięki czemu wkrótce po sformowaniu pełnego składu udało mu się skomponować pierwszych kilka utworów i zespół mógł zacząć koncertować. Z czasem w zespole pojawiali się kolejni muzycy, instrumentarium poszerzało się, a styl muzyczny zaczął się coraz bardziej klarować – z mocnego folk rocku na pierwszych albumach do coraz wyraźniej zarysowanego folk metalu.

Muzyka Troll Gniot Jel jest bardzo charakterystyczna – u podstaw leżą skandynawskie pieśni ludowe, obrobione na hard rockową i metalową modłę. Doprawione są dźwiękami skrzypiec i fletu irlandzkiego. To wszystko zmieszane jest z licznymi akustycznymi wstawkami i charakterystycznymi wokalami Trolla i Mariji „Dżetry” Leonowej. Brzmienie zespołu jest bardzo dynamiczne i skoczne, dzięki czemu zjednali już sobie liczną publiczność.

Jeśli o teksty idzie – są one wyłącznie w języku rosyjskim (prócz jednego utworu), a traktują głównie o trollach, o pijatykach, o piwie i chmielu, zabawach i czasem, z rzadka, nieco bardziej serio o wikińskiej mitologii.

Przyszłość zespołu wygląda optymistycznie – w 2011 r. nagrali oni swój pierwszy teledysk do utworu Ave Celia, wydali kompilację pt. Братья во хмелю (Brothers in Drinks), na której gościnnie wystąpił Jonne Järvelä z legendarnego Korpiklaani, poza tym stale koncertują, a wieść o nich niesie się coraz dalej w świat.

 

Skład:

Marija „Dżetra” Leonowa (Мария „Джетра” Леонова) – wokal, flet irlandzki
Konstantin „Troll” Rumiancew (Константин „Тролль” Румянцев) – wokal, gitara
Siergiej „Skjoldi” Niemtinow (Сергей „Скъёльди” Немтинов) – bas
Swietłana „Tirend” Sulimowa (Светлана Сулимова) – skrzypce
Aleksiej „Aiinar” Magin (Алексей „Эйнар” Магин) – perkusja
Andriej „Łukicz” Łukin (Андрей Лукич Лукин) – perkusja (sesyjnie)

Dyskografia:

Troll Gniot Jel [Тролль Гнёт Ель] (Demo) – 2003
Troll Gniot Jel [Тролль Гнёт Ель] (CD) – 2003
Prazdnik Pochmielajnien [Праздник Похмеляйнен] (CD) – 2005
Konung Chmiel [Конунг Хмель] (CD) – 2007
1516/Ordien Prieswietlogo Chmiela [1516/Орден Пресветлого Хмеля] (CD) – 2009
Oktobierfiest [Oктоберфест] (EP) – 2010
Chmjolnir [Хмъёльнир] (EP) – 2011
Brothers in Drinks (CD, kompilacja) – 2011

Łącza:

Oficjalna strona
Facebook
VKontakte
MySpace
YouTube