Brazylia ojczyzną folk metalu raczej nie jest, ale i tam odnaleźć można ciekawe kapele grające taką muzykę, a do grona tychże zespołów niewątpliwie należy zaliczyć Tuatha de Danann.

Zespół powstał w 1995 roku w brazylijskim mieście Varginha pod nazwą Pendragon. Rok później muzycy wydali pierwsze demo zatytułowane The Last Pendragon, które zdobyło bardzo przychylne recenzje za zaprezentowany na nim unikalny styl muzyczny. Potem kapela zmieniła nazwę na Tuatha de Danann – „lud bogini Danau”, plemię bogów i herosów posiadających niezwykłe umiejętności w nauce, poezji i magii. W 1998 roku zespół nagrał drugie demo Faeryage, o łagodniejszym, w całości zainspirowanym kulturą celtycką brzmieniu. I tym razem po wydaniu minialbumu Tuatha de Danann spotkało się z bardzo dobrym przyjęciem wśród fanów i w mediach. Pochlebne recenzje zaowocowały podpisaniem przez zespół pierwszego kontraktu z wytwórnią płytową. Rok później kapela wydała kolejne demo, a w 2001 roku pierwszy album zatytułowany Tingaralatingadun. Poza granicami swojego rodzimego kraju w 2005 roku Tuatha de Danann odbyło trasę koncertową po Francji i Niemczech, podczas której zagrali m.in. na Wacken Open Air Festival.

Muzyka tworzona przez Tuatha de Danann nazywana jest celtyckim metalem i obfituje w wesołe, skoczne melodie. Na płytach odnaleźć można przeważnie czyste męskie i damskie wokale. Jest też sporo instrumentów takich jak: flety, skrzypce, altówki czy mandoliny, nadające zespołowi oryginalne, ciepłe brzmienie. Teksty piosenek napisane są w języku angielskim i opowiadają o celtyckiej mitologii i świecie fantasy.

Jako że nieczęsto mamy do czynienia z zespołami z Ameryki Południowej, grającymi folk metal, warto zapoznać się z Tuatha de Danann, którzy swoją muzyką prezentują ciekawe połączenie metalu z łagodnymi, radosnymi celtyckimi dźwiękami.

Skład:  
Bruno Maia – wokal, flet, gitara, mandolina
Rodrigo Berene – wokal, gitara
Giovani Gomes – wokal, bas
Rodrigo Abreu – instrumenty perkusyjne
Edgard Britto – instrument klawiszowe
Roger Vaz – instrumenty smyczkowe

Dyskografia:
The Last Pendragon (Demo) – 1996 (jako Pendragon)
Faeryage (Demo) – 1998
Tuatha de Danann (Demo) – 1999
Tingaralatingadun (CD) – 2001
The Delirium Has Just Began… (CD) – 2002
Trova di Danú (CD) – 2004
Acoustic Live (DVD) – 2009
Dawn of a New Sun (2015)
Tuatha de Danann (EP 2016)

Łącza:
myspace.com/tuathadedanann
last.fm/music/Tuatha+de+Danann?ac=tua
https://www.facebook.com/Tuathadedanannofficial/