Gala Finnish Metal Awards odbyła się w sobotę 18 lutego w Helsinkach podczas Finnish Metal Expo. Było to siódme takie wydarzenie. Najlepsi w świecie fińskiego metalu nagrodzeni zostali w 7 kategoriach. Oddano łącznie ponad 20,000 głosów w otwartym głosowaniu bez wstępnych nominacji.

Fiński zespół Turisas, który w swej twórczości łączy klimaty folk, power oraz symfonicznego metalu, i którego pamiętamy z dwóch występów w Polsce podczas zeszłorocznego objazdowego festiwalu Heidenfest, kandydował do pięciu nagród, spośród których niemal zgarnął wszystkie.

1. Fiński zespół roku
2. Fiński wokalista roku – Mathias Nygård
3. Najlepszy fiński album roku – Stand Up And Fight
4. Najlepsza okładka fińskiego albumu roku – Stand Up And Fight

Piąta kategoria, w której walczył zespół Tusisas, to “Fiński muzyk roku“. Bardzo niewiele zabrakło, aby i ta statuetka zagościła na półce zespołu. Olli Vänskä (skrzypek), którego miałem przyjemność poznać osobiście w Warszawie, zajął w tej kategorii drugie miejsce, przegrywając z Tuomasem Saukkonenem.

“Co mogę powiedzieć – to przytłaczający zaszczyt! Jakby nie było, to bezpośrednie głosowanie fanów; to nie jest gala, w której wytwórnie promują swoich klientów. Mimo że ostatnio nie koncertowaliśmy w kraju ani nie pokazywaliśmy się w mediach, nasi fani tutaj bardzo nas wspierają, są oddani i aktywni. Takie wsparcie daje wiarę w to, co robisz – zwłaszcza po tylu trudach i problemach, jakie nas spotkały w naszej karierze. Natrudziliśmy się, ale każda kropla potu w takich chwilach staje się warta swej ceny. Dziękujemy wszystkim ludziom, którzy na nas zagłosowali, mam nadzieję, że spotkamy się podczas letnich festiwali!” mówił lider zespołu – Mathias Nygård.

Kategorie, w których Turisas nie kandydował, to “Fińskie demo roku” oraz “Fiński debiutant roku”. Przyczyna braku kandydatury jest chyba oczywista..