TURISAS rozpoczął nagrania czwartego studyjnego albumu. Aktualnie trwają prace nad partiami perkusyjnymi w Atomic Spa studio w Helsinkach, a dalsze nagrania będą kontynuowane w różnych lokalizacjach do końca stycznia. Nadchodzący krążek ukaże się poprzez Century Media Records w maju 2013.

Jednocześnie zespół ogłosił zmiany w składzie. Perkusista i współzałożyciel, Tuomas “Tude” Lehtonen, grający w zespole od samego początku, zdecydował się odejść. Lehtonen wyjaśnia swoją decyzję następująco:

„Pisanie tej wiadomości jest dla mnie bardzo trudne. Nie wiecie, jak ciężko jest mi zejść ze ścieżki, którą razem podążaliśmy przez 15 lat i rozpocząć nowy okres w swoim życiu bez zespołu.

Mam wiele powodów, by to zrobić. Zmęczenie stresem związanym z ciągłym koncertowaniem oraz różnice w przyszłej wizji zespołu doprowadziły do wspólnej decyzji o moim odejściu i przekazaniu pałeczek mojemu następcy. Mimo to, wszystkie doświadczenia i wspomnienia z tego okresu są czymś, co zawsze będę sobie cenił.

Szczególnie chcę podziękować wszystkim członkom zespołu, zarówno tym obecnym, jak i byłym, nie zapominając także o wszystkich technikach, z którymi współpracowałem, oraz innych perkusistach, których spotykałem w czasie tras koncertowych – a także fanom, którzy pozwolili nam dojść do punktu, w którym teraz znajduje się Turisas.

Życzę powodzenia zespołowi, z którym, jak czuję, raczej nigdy do końca się nie rozstanę. Powinienem zawsze mieć ze sobą Serce Turisasa [potwora – przyp. red.], gdziekolwiek będę. Człowiek może opuścić zespół, ale zespół człowieka nigdy nie opuści. Battle Metal!”

Wraz z Lehtonenem z zespołem pożegnał się basista, Jukka-Pekka Miettinen, który dołączył do Turisas na czas trasy promującej album „Stand Up And Fight” już po jego wydaniu. Teraz zajmie się swoim autorskim projektem muzycznym. Obaj odchodzący muzycy pozostają z zespołem w ciepłych, przyjacielskich stosunkach.

Maszyna się nie zatrzymuje. Zespół powitał już dwóch nowych członków: perkusistę, Jaakko Jakku, który już rozpoczął nagrania do nowej płyty, a także przejmującego obowiązki basisty Jespera Anastasiadisa. Obaj są wspaniałymi muzykami i wielkimi profesjonalistami, a reszta zespołu z entuzjazmem oczekuje wspólnych występów.

Ukończywszy nagrania w styczniu 2013, Turisas spędzi wiosnę w trasie (Ameryka Płn. & Płd.). Reszta roku 2013 zwiastuje liczne festiwale i trasy koncertowe.