Fińscy giganci folk metalu, zespół Turisas, zapowiedzieli nowy album o niezwykle zaskakującej nazwie – Turisas2013. Krążek ukaże się w ich ojczyźnie 21 sierpnia, a pięć dni później podbije półki sklepowe w całej Europie.

Jest to pierwszy album od czasu docenianego Stand Up And Fight. Od chwili jego wydania, w zespole zaszły liczne zmiany: na stanowiskach pozostali jedynie wokalista, gitarzysta i skrzypek, modyfikacji uległo również zestawienie samych używanych instrumentów. W konsekwencji tego, na albumie nie usłyszymy już charakterystycznego akordeonu.

Nowy krążek to – zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami – zwrócenie się ku bardziej naturalnym brzmieniom. Na rozwinięcie tej myśli zdecydował się Mathias Nygård: Jeśli chodzi o stronę produkcyjną, jest to zupełne przeciwieństwo wygładzonego i potężnego ‘Stand Up And Fight’. Jest surowy, suchy i bezpośredni, lecz wciąż zachowujący charakterystyczną dla nas potęgę dźwięku. Fani nieustannie zapewniają nas, że jesteśmy znakomici na żywo, dlatego chcieliśmy stworzyć coś bliższego scenicznym brzmieniom niż orkiestralnej mocy. To jak dotąd nasz najbardziej niejednorodny album. Lecz nawet jeśli niektóre piosenki brzmią zupełnie inaczej, wciąż wspólnym elementem pozostaje wielka porcja zawartej energii.

Turisas2013 mieści dziewięć utworów o łącznym czasie trwania czterdziestu dwóch minut.

Przypominamy, iż Turisas wstąpi w Jaworznie na Metalfest Open Air Poland 2013!